Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Notowania zbóż i oleistych. Rzepak najwyżej od stycznia 2015 r. (19.10.2016)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W Chicago, najbliższe serie kukurydzy i soi zamknęły wczorajszą sesję na ok. 1% plusie, ale...

W Chicago, najbliższe serie kukurydzy i soi zamknęły wczorajszą sesję na ok. 1% plusie, ale pszenica notowana była na koniec dnia w pobliżu wtorkowego zamknięcia. W Paryżu, już 11 sesję z rzędu rosły notowania rzepaku, seria najbliższa zyskała wczoraj na wartości 1,75 euro i wyceniana była na zamknięciu na 393,75 eur/t – najwyżej od stycznia 2015 roku. W tym samym czasie wycena unijnej pszenicy spadła, a kukurydzy nie zmieniła się (dotyczy serii najbliższej).


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania zbóż i oleistych

 

Drożejąca ropa to szansa na wzrost popytu na kukurydzę i nasiona oleiste (oleje roślinne) ze strony przemysłu biopaliwowego. Ma to ogromne znaczenie w kontekście rekordowej amerykańskiej produkcji. Jak przypomina Andrzej Bąk z e-WGT, ok 40% amerykańskiej kukurydzy przeznaczane jest na bioetanol. Dane tygodniowe EIA pokazały wczoraj wzrost produkcji etanolu w USA, przy jednoczesnym spadku zapasów i były prowzrostowe dla notowań kukurydzy w Chicago.

Ropa WTI zaliczyła w środę 1,5 roczny szczyt notowań, zbliżając się do poziomu 52 usd za baryłkę, po tym jak tygodniowy raport EIA pokazał spadek amerykańskich zapasów (oczekiwano wzrostu). Na koniec listopada przewidziane jest spotkanie krajów OPEC i Rosji, na którym powinny zapaść decyzje o ograniczeniu wydobycia ropy.


Obok drożejącej ropy, notowania unijnego i kanadyjskiego rzepaku znajdują wsparcie w czynnikach fundamentalnych (spadek produkcji w UE i na świecie) oraz w pogodzie, która zakłóca zbiory canoli w Zachodniej Kanadzie. Dodatkowo, każdorazowy wzrost notowań soi otwiera drogę do większej skali wzrostów na rynku rzepaku.

Sytuacja fundamentalna na rynku amerykańskim i globalnym soi jest diametralnie różna w stosunku do nasion rzepaku. Z miesiąca na miesiąc, oczekiwania amerykańskich zbiorów ustanawiają kolejne rekordy, które się materializują w ślad za postępującymi zbiorami. Rekordowo duża powinna być także światowa produkcja nasion soi w tym sezonie, co ważne ostatnia prognoza USDA pokazała (po raz pierwszy dla obecnego sezonu), że przewyższy ona globalne zużycie. Rynek pogodził się już z rekordowymi wynikami amerykańskiej i globalnej produkcji soi i bacznie obserwuje wszelkie oznaki zwiększonego popytu. A takowy widać, w poniedziałek USDA pokazał tygodniowe wysyłki eksportowe, które przekroczyły 2,5 mln ton soi. Wczoraj w systemie dziennych raportów pokazano nową sprzedaż 185 tys. ton soi do nieznanych nabywców.

Tymczasem soi może być jeszcze więcej. Brazylijski CONAB podniósł bowiem prognozy zbiorów soi do 104 mln ton (+9% rok do roku), w porównaniu do 102 mln ton, oczekiwanych przez USDA w październikowym raporcie.

Czytaj dalej na następnej stronie...


1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
 • Dopłaty do materiału siewnego kategorii kwalifikowany
 • Dopłaty do materiału siewnego kategorii kwalifikowany

  Na podstawie podsumowania przygotowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) ze złożonych wniosków dotyczącego powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl