Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Notowania zbóż i oleistych. Rzepak z 3,5-letnim szczytem (13.12.2016)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W Chicago, najbardziej płynne, marcowe serie na pszenicę i kukurydzę zamknęły dzień na...

W Chicago, najbardziej płynne, marcowe serie na pszenicę i kukurydzę zamknęły dzień na minimalnych plusach. Wystarczyło to jednak do zaliczenia przez kukurydzę trzymiesięcznego maksimum w cenach zamknięcia i dwutygodniowego szczytu notowań przez pszenicę.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania zbóż i oleistych

Wyjątkiem była seria grudniowa pszenicy, w przypadku której obrót jest symboliczny. Kończący dzisiaj handel grudniowy termin na pszenicę stracił wczoraj na wartości 0,8%. Tym czasem, w delikatnym trendzie spadkowym utrzymują się kontrakty na kompleks sojowy. Soja, śruta i olej sojowy potaniały we wtorek o 0,3% do 0,5%.

Analitycy oczekują silnego wzrostu areału soi w USA, kosztem kukurydzy i pszenicy, co również waży na obecnych notowaniach kontraktów. Nadal na niektórych terenach upraw pszenicy ozimej w USA brak jest pokrywy śnieżnej, co budzi niepokój w obliczu niskich temperatur. Bacznie obserwowane są także prognozy pogody dla Argentyny, ponieważ nie do końca zażegnane zostało zagrożenie suszą. Tymczasem stan upraw soi w Brazylii jest bardzo dobry, a pierwsze zbiory zaczną się niebawem.


Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, wczoraj fundusze były sprzedającym netto w Chicago ok: 4 000 kontraktów na soję, ale kupującym netto 2 500 kontraktów na kukurydzę i 1 000 na pszenicę.

Na rynku walutowym notowania eurodolara pozostają w konsolidacji, przed dzisiejszą decyzją FED w sprawie stóp procentowych. Inna decyzja niż podwyżka o 25 pkt bazowych (0,25%) wywoła zapewne gwałtowną reakcję na EUR/USD.

Rzepak z 3,5 letnim szczytem w cenach zamknięcia

Wzrosty unijnych kontraktów sięgnęły wczoraj: 0,25 euro, do 165 eur/t – kukurydza, 1 euro, do 165,75 eur/t – marcowa seria pszenicy (grudniowa wygasła w poniedziałek) i 1,25 euro, do 414,25 eur/t – rzepak.

O ile kontrakty na zboża drożały śladem ich amerykańskich odpowiedników, to wyższe notowania rzepaku były wyjątkiem na rynku oleistych. Obok soi, tanieją bowiem oleje roślinne, które stanowiły wsparcie dla cen rzepaku oraz kanadyjska canola, która od tygodnia traci zdecydowanie na wartości. Czynnikiem wspierającym wzrosty na rynku unijnego rzepaku pozostaje rynek ropy, obok oczywiście pogarszającego się z roku na rok unijnego bilansu tych nasion. Ropa, wprawdzie wczoraj zamknęła dzień w pobliżu poziomu neutralnego, to jednak w poniedziałek ustanowiła swój blisko 1,5 roczny szczyt notowań i co ważne przebiła (na wykresie) ważne poziomy oporu technicznego. A to daje większe prawdopodobieństwo dalszych wzrostów na tym rynku.

Czytaj dalej na następnej stronie...


1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rynek zbóż w kraju (15.04.2018)
 • Rynek zbóż w kraju (15.04.2018)

  Na rynku krajowym w drugim tygodniu kwietnia 2018 r. ponownie zwiększyły się ceny monitorowanych zbóż. Zapraszamy do zapoznania się z cotygodniowym podsumowaniem sytuacji na krajowym i giełdowym...
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl