| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Rzepak z 3,5-letnim szczytem (13.12.2016)

W Chicago, najbardziej płynne, marcowe serie na pszenicę i kukurydzę zamknęły dzień na minimalnych plusach. Wystarczyło to jednak do zaliczenia przez kukurydzę trzymiesięcznego maksimum w cenach zamknięcia i dwutygodniowego szczytu notowań przez pszenicę.

Notowania zbóż i oleistych. Rzepak z 3,5-letnim szczytem (13.12.2016)

Notowania zbóż i oleistych

Wyjątkiem była seria grudniowa pszenicy, w przypadku której obrót jest symboliczny. Kończący dzisiaj handel grudniowy termin na pszenicę stracił wczoraj na wartości 0,8%. Tym czasem, w delikatnym trendzie spadkowym utrzymują się kontrakty na kompleks sojowy. Soja, śruta i olej sojowy potaniały we wtorek o 0,3% do 0,5%.

Analitycy oczekują silnego wzrostu areału soi w USA, kosztem kukurydzy i pszenicy, co również waży na obecnych notowaniach kontraktów. Nadal na niektórych terenach upraw pszenicy ozimej w USA brak jest pokrywy śnieżnej, co budzi niepokój w obliczu niskich temperatur. Bacznie obserwowane są także prognozy pogody dla Argentyny, ponieważ nie do końca zażegnane zostało zagrożenie suszą. Tymczasem stan upraw soi w Brazylii jest bardzo dobry, a pierwsze zbiory zaczną się niebawem.


Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, wczoraj fundusze były sprzedającym netto w Chicago ok: 4 000 kontraktów na soję, ale kupującym netto 2 500 kontraktów na kukurydzę i 1 000 na pszenicę.

Na rynku walutowym notowania eurodolara pozostają w konsolidacji, przed dzisiejszą decyzją FED w sprawie stóp procentowych. Inna decyzja niż podwyżka o 25 pkt bazowych (0,25%) wywoła zapewne gwałtowną reakcję na EUR/USD.

Rzepak z 3,5 letnim szczytem w cenach zamknięcia

Wzrosty unijnych kontraktów sięgnęły wczoraj: 0,25 euro, do 165 eur/t – kukurydza, 1 euro, do 165,75 eur/t – marcowa seria pszenicy (grudniowa wygasła w poniedziałek) i 1,25 euro, do 414,25 eur/t – rzepak.

O ile kontrakty na zboża drożały śladem ich amerykańskich odpowiedników, to wyższe notowania rzepaku były wyjątkiem na rynku oleistych. Obok soi, tanieją bowiem oleje roślinne, które stanowiły wsparcie dla cen rzepaku oraz kanadyjska canola, która od tygodnia traci zdecydowanie na wartości. Czynnikiem wspierającym wzrosty na rynku unijnego rzepaku pozostaje rynek ropy, obok oczywiście pogarszającego się z roku na rok unijnego bilansu tych nasion. Ropa, wprawdzie wczoraj zamknęła dzień w pobliżu poziomu neutralnego, to jednak w poniedziałek ustanowiła swój blisko 1,5 roczny szczyt notowań i co ważne przebiła (na wykresie) ważne poziomy oporu technicznego. A to daje większe prawdopodobieństwo dalszych wzrostów na tym rynku.

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!