| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Rzepak z rocznym maksimum, soja i pszenica w USA w górę (20.04.2015)

W poniedziałek amerykańska soja i pszenica (najbliższa seria) zanotowały ok. 1% wzrosty, głównie za sprawą redukcji krótkich pozycji (odkupowanie kontraktów) przez część inwestorów finansowych.

Notowania zbóż i oleistych. Rzepak z rocznym maksimum, soja i pszenica w USA w górę (20.04.2015)

Notowania zbóż i oleistych

Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, wczoraj opublikowano amerykańskie tygodniowe raporty o wysyłkach eksportowych oraz (już po sesji) o stanie i zaawansowaniu upraw. Sprzedaż tygodniowa amerykańskiej pszenicy okazała się dobra i wyniosła 564,5 tys. ton (wzrost tydzień do tygodnia i rok do roku) – były to dane stymulujące wzrosty.

Zaskoczeniem dla rynku okazały się wieczorowe dane na temat kondycji amerykańskich upraw pszenicy. Według USDA stan upraw nie poprawił się w ciągu tygodnia, mimo obfitych opadów na zagrożonych wcześniej suszą terenach.

Sprzedaż tygodniowa soi (wysyłki eksportowe) spadła z 450,4 tys. ton tydzień wcześniej do tylko 147,9 tys. ton w ostatnim tygodniu. Jednak ceny soi rosły w Chicago między innymi z powodu zagrożenia ponownego strajku kierowców ciężarówek w Brazylii, jeśli do środy nie dogadają się z rządem.

Notowania kukurydzy spadły w poniedziałek w Chicago o niecałe 0,5%, mimo bardzo dobrych danych eksportowych. Dane na temat postępu zasiewów (po sesji) pokazały zaawansowanie ledwie w 9% w porównaniu do średniej 13%. Jednak prognozy pogody na najbliższe dni są bardziej korzystne i dają szansę na przyspieszenie. W przypadku kukurydzy fundusze spekulacyjne w ostatnim raportowanym tygodniu (kończącym się 14 kwietnia) intensywnie sprzedawały kontrakty i odwróciły swoją pozycję netto z długiej na krótką, jednak do rekordu (jaki miał miejsce w pszenicy i soi) jest jeszcze daleko. Sprzedaż eksportowa amerykańskiej kukurydzy w ostatnim tygodniu była powyżej oczekiwań rynku i wyniosła 1,068 mln ton (+24% tydzień do tygodnia).

Kurs EUR/USD spadał w poniedziałek drugi dzień z rzędu, wywierając presję spadkową na kontrakty amerykańskie i sprzyjając wyższym wycenom towarów unijnych. Euro taniało także do złotego w efekcie kurs EUR/PLN spadł w poniedziałek wyraźnie poniżej psychologicznej bariery 4 zł. Unijna waluta jest tym samym najtańsza od lipca 2011 roku.

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!