Notowania zbóż i oleistych. Silne przeceny na rynku zbóż i oleistych (16.06.2016)

W czwartek gwałtowne spadki objęły cały rynek surowcowy, mocno na wartości traciły także indeksy giełdowe w Azji , Europie i na początku sesji w USA. Przecenom surowców pomagał umacniający się dolar.

Notowania zbóż i oleistych. Silne przeceny na rynku zbóż i oleistych (16.06.2016)
Notowania zbóż i oleistych

O ile w kolejnych godzinach handlu na rynku akcji w USA nastroje uległy poprawie, w konsekwencji główne indeksy zamknęły dzień na lekkim plusie, to kontrakty na surowce traciły nadal. Ropa potaniała wczoraj o blisko 4%, a miedź o 2%. Zdecydowanie taniały także kontrakty na zboża i oleiste po obu stronach Atlantyku. Pszenica potaniała o ok. 1% w Paryżu i Chicago, kontrakt notowany w Chicago ma za sobą sześć spadkowych sesji z rzędu, w tym czasie stracił na wartości 7,5%. Unijna pszenica podczas ostatnich sześciu sesji taniała pięć razy, tracąc w tym czasie 4%.

Jak podaje Andrzej Bąk z e-WGT, najbliższe serie kukurydzy zamknęły dzień na prawie 1% minusie w Chicago i 1,6% minusie w Paryżu.

Zdecydowana przecena dotyczyła także oleistych, unijny rzepak potaniał wczoraj o 8 euro/t (-2,2%) do 364,25 eur/t. W podobnym zakresie straciła w czwartek na wartości canola i soja. Trzy ostatnie dni przyniosły spadek cen rzepaku o 15,75 eur/t (4,1%), do poziomu z maja tego roku.

Pamiętać należy, że z punktu widzenia analizy technicznej przeceny na rynku kukurydzy i soi są na razie jedynie korektą wcześniejszych wzrostów.

Spadek cen pszenicy zachęca do wzmożonych zakupów ze strony importerów

Zamówienia tygodniowe na amerykańskie zboża i soję:

W czwartek USDA poinformował, że w tygodniu kończącym się 9-czerwca zakontraktowano na eksport: 762,9 tys. ton amerykańskiej pszenicy, 1,0884 mln ton kukurydzy i 1,585 mln ton soi. Zamówienia eksportowe na pszenicę blisko dwukrotnie przewyższyły średnią oczekiwań, sprzedaż soi znalazła się ponad górnym przedziałem przewidywań, a sprzedaż kukurydzy była zgodna z oczekiwaniami rynku.

Oczekiwania rynkowe opiewały na 250-450 tys. ton pszenicy, 0,8-1,6 mln ton kukurydzy i  0,5-1,5 mln ton soi.

Komisja Europejska wydała w ostatnim tygodniu certyfikaty eksportowe na sprzedaż 869,114 tys. ton pszenicy miękkiej (30,01 mln ton od początku sezonu) i 217,258 tys. ton jęczmienia. Jednocześnie KE wydała pozwolenia na import  78 tys. ton kukurydzy, 43 tys. ton pszenicy durum i 21 tys ton pszenicy miękkiej.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: