Notowania zbóż i oleistych. Silne przeceny na unijnym rynku zbóż i rzepaku (15.01.2016)

Unijne kontrakty na zboża zamknęły piątek lekką przeceną, jedynie rzepak stracił na wartości powyżej 1%. Jednak już w skali tygodnia spadki notowań w Paryżu były znaczne i sięgnęły po ok. 3,5% dla najbliższych serii kukurydzy i pszenicy i 2,6% w przypadku unijnego rzepaku.

Notowania zbóż i oleistych. Silne przeceny na unijnym rynku zbóż i rzepaku (15.01.2016)

Notowania zbóż i oleistych

Tym czasem, w Chicago kukurydza i pszenica odbiły w piątek w górę, pod wpływem zamykania krótkich pozycji przed długim weekendem (w poniedziałek obchodzony jest w USA dzień Marina Lutra Kinga). Ostatecznie, w skali całego tygodnia, amerykańska pszenica zaliczyła 1% przecenę, ale kukurydza i soja zyskały na wartości o 1,6-1,7% (serie najbliższe).

W ubiegłym tygodniu na notowania kontraktów na zboża i oleiste wpływało bardzo wiele czynników. Na początku tygodnia (wtorek), publikowane były bardzo ważne amerykańskie raporty (areał zasiewów ozimin w USA, zapasy kwartalne oraz comiesięczna prognoza podaży i popytu w skali globalnej). Dużym zaskoczeniem był 7% (rok do roku) spadek areału zasiewów pszenicy ozimej w USA. Dane te wywindowały notowania pszenicy w Chicago o blisko 3% we wtorek i to pomimo podniesienia przez USDA globalnych szacunków produkcji pszenicy, do nowego rekordu 735,4 mln ton w sezonie 2015/16.

Jak przypomina Andrzej Bąk z e-WGT, styczniowy raport USDA pokazał pogorszenie światowego bilansu kukurydzy. O blisko 3 mln ton skorygowano w dół zapasy końcowe kukurydzy na świecie w obecnym sezonie. Głównym winowajcą była susza panująca w RPA, gdzie dokonano cięcia produkcji kukurydzy z 12 do 8 mln ton, oraz niższa ocena plonowania (też zbiorów) w USA. USDA zmniejszył jednocześnie perspektywę eksportu amerykańskiej kukurydzy, przez co zapasy powinny wzrosnąć na koniec sezonu.

W przypadku soi wymowa raportu USDA była prowzrostowa. Styczniowe dane pokazały mniejszą o 1,4 mln ton (miesiąc do miesiąca) produkcję soi w USA, zrekompensowaną tylko w połowie przez pogorszenie szacunków eksportu. Światowe zbiory zostały skorygowane w dół o 1,1 mln t, do nadal rekordowych 319 mln ton, ale światowe zapasy oszacowano na poziomie o 3,3 mln ton niżej niż w grudniu, za sprawą podniesieniu prognozy zużycia (+1,7 mln t).

Ubiegły tydzień przebiegał również w rytm zawirowań na chińskich parkietach akcji, gdzie od początku roku dominują silne przeceny. Spowolnienie w Chinach wywiera presję spadkową na globalny rynek akcji i cały rynek surowcowy, na którym prym wiodą spadające ceny ropy naftowej. Ropa Brent straciła w piątek ponad 6% i 15% w skali całego tygodnia.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: