| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Silne spadki kontraktów na zboża (9.11.2015)

W poniedziałek inwestorzy sprzedawali kontrakty, w oczekiwaniu na dzisiejsze dane na temat aktualnej sytuacji podażowo-popytowej na światowym i amerykańskim rynku zbóż i oleistych.

Notowania zbóż i oleistych. Silne spadki kontraktów na zboża (9.11.2015)

Notowania zbóż

Największej przeceny doznał kontrakt na pszenicę notowany w Chicago, seria grudniowa spadła w poniedziałek o ponad 4%, pod wpływem zamykania długich pozycji przez kapitał spekulacyjny. Amerykańska kukurydza, do ubiegłotygodniowej 2,4% przeceny, dołożyła w poniedziałek kolejne 1,7%. Jedynie soja w Chicago zamknęła dzień na minimalnym plusie, pod wpływem bardzo dobrych danych eksportowych.

W Paryżu, zarówno zboża jak i rzepak taniały wczoraj, podążając śladem globalnego trendu spadkowego widocznego na towarach.

Jak informuje Andrzej Bąk z e-WGT, w dniu 9 listopada br. USDA opublikował dane o wysyłkach eksportowych w tygodniu kończącym się 5 listopada, statystyki te w dużo mniejszym stopniu pokazują wpływ droższego dolara, niż czwartkowe dane o nowych zamówieniach eksportowych. Załadunki eksportowe amerykańskiej kukurydzy wyniosły tylko 295,701 tys. ton. Oznacza to spadek o 38% tydzień do tygodnia i aż o 56% rok do roku. Wysyłki tygodniowe pszenicy zwiększyły się w porównaniu z fatalnym tygodniem poprzedzającym i wyniosły 282,55 tys. ton. Nadal utrzymuje się silna sprzedaż amerykańskiej soi. Wczorajsze dane pokazały eksport tygodniowy na poziomie 2,027 mln ton. Dotychczasowy eksport (zrealizowany) soi (od początku sezonu) wyprzedza ten sprzed roku, podczas gdy sprzedaż eksportowa pszenicy i kukurydzy pozostaje w tyle.

Poniedziałkowy raport Crop Progress (publikowany po sesji), pokazał poprawę kondycji upraw pszenicy ozimej w USA, o 2% do 51% wzrósł udział upraw zaliczanych do 2 najlepszych kategorii. Zasiewy pszenicy ozimej sięgnęły już 92% i minimalnie pozostają w tyle za średnią. Na ukończeniu są, sprawnie przebiegające amerykańskie, zbiory kukurydzy i soi. Ich zaawansowanie wynosi odpowiednio: 93%-kukurydza (5% powyżej średniej) i 95%-soja (2% powyżej średniej 5 letniej).

Najnowsze prognozy zapowiadają ciepłą i deszczową pogodę na dotkniętych suszą obszarach upraw pszenicy ozimej w Rosji i na Ukrainie.

Egipt ogłosił w czwartek nowy przetarg na zakup pszenicy z dostawą 11-20 grudnia. Akceptowane są oferty amerykańskie, kanadyjskie, francuskie, australijskie, niemieckie, angielskie, rumuńskie, rosyjskie, ukraińskie i kazachskie. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić dzisiaj.


Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!