Kategorie
Zobacz również tu
-
Pistacjowy zawrót głowy
2025-04-29 -
Ceny skupu mleka w Polsce
2025-04-29 -
Ceny drobiu w Polsce (20.04.2025)
2025-04-29
Poznaj produkty
-
Lizawka solna z selenem
2015-12-30 -
Opryskiwacze rolnicze 1500 ASH
2014-02-04 -
Cyklo-wentylatory
2014-01-21 -
ROZDRABNIACZ BIJAKOWY SSĄCO - TŁOCZĄCY 15 kW
2016-02-11 -
Preparat do dezynfekcji AMINO-STERIL DDD-1
2020-04-23
Notowania zbóż i oleistych. Słabszy dolar i drożejąca ropa przełożyły się na wzrosty notowań (21.11.2016)
Kontrakty na nasiona oleiste korzystały w poniedziałek z 4% wybicia notowań ropy naftowej, a w ślad za nią także olejów roślinnych. Dodatkowym wsparciem dla wzrostów w Chicago były dane eksportowe, pokazujące wysyłki tygodniowe na poziomie 2,7 mln ton amerykańskiej soi.

Notowania na CBoT
Suche warunki oraz niekorzystne prognozy dla niektórych kluczowych obszarów upraw pszenicy ozimej, wraz z oczekiwaniami mniejszego areału zasiewów w USA, wspierają wzrosty notowań pszenicy w Chicago.
W poniedziałek poznaliśmy dobre, dla pszenicy i kukurydzy, dane tygodniowe o wysyłkach eksportowych. O ile tydzień wcześniej, gwałtowny wzrost wartości dolara spowolnił wysyłki amerykańskich zbóż, to już najnowsze dane pokazały, że importerzy pogodzili się z mocnym dolarem i realizują zakupy, wychodząc zapewne z założenia, że w przyszłości dolar może być jeszcze droższy.
Prognozy spadku areału zasiewów dotyczą, obok pszenicy, także amerykańskiej kukurydzy. Aktualne relacje cenowe soi w stosunku do kukurydzy, przemawiają za wzrostem zasiewów soi, kosztem kukurydzy, co oczywiście może się wiosną jeszcze zmienić.
W Chicago, liderem wzrostów były kontrakty na kompleks sojowy (silny eksport i drożejąca ropa), zyskały one od 1,7%-olej sojowy, przez 2,7%-soja, do 3,0%-śruta sojowa (dotyczy najbliższych serii). Najbliższa seria kukurydzy podrożała wczoraj 1,2%, a pszenicy (SRW) 0,5%.
Poniedziałkowe osłabienie dolara (dolar stracił do euro 0,4%) było czynnikiem wspierającym wyższe wyceny na szerokim rynku surowcowym.
W USA właśnie kończą się rekordowe zbiory kukurydzy i soi. Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, w obecnym sezonie (2016/17) świat powinien odnotować, kolejny już, historyczny rekord produkcji kukurydzy, pszenicy i zbóż razem, oraz soi. Stąd też rekordowa podaż (produkcja i zapasy) konfrontuje się z silnym, ze względu na niskie ceny, popytem.
Do tego dochodzi jeszcze kapitał spekulacyjny, który generuje okresowo dużą zmienność notowań. W odróżnieniu od producentów rolnych, inwestorzy finansowi mogą zyskiwać zarówno na wzrostach jak i spadkach notowań. Stąd ważna jest świadomość tego, jaką pozycję (w poszczególnych kontraktach) zajmuje ta grupa uczestników rynku giełdowego.
W poniedziałek w Chicago, fundusze hedgingowe kupiły netto ok: 10 tys. kontraktów na kukurydzę, 13 tys. na soję i 1,5 tys. kontraktów na pszenicę. W pszenicy i kukurydzy kapitał spekulacyjny zajmuje pozycję krótką netto (zarabia na spadkach), podczas gdy w soi jest to pozycja długa netto (zarabia na wzrostach).
Czytaj dalej na następnej stronie...
