| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Soja runęła w dół ciągnąc za sobą kukurydzę i pszenicę (1.08.2016)

Amerykańska soja i śruta sojowa spadła o 4% w dół w poniedziałek, jak korzystne warunki pogodowe oraz prognozy dla amerykańskiego pasa upraw skłoniły inwestorów finansowych do ucieczki z długich pozycji. Fundusze hedgingowe sprzedawały także kontrakty na amerykańską kukurydzę i pszenicę notowane w Chicago.

Notowania zbóż i oleistych. Soja runęła w dół ciągnąc za sobą kukurydzę i pszenicę (1.08.2016)

Notowania w USA

Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, kapitał spekulacyjny jest rekordowo „krótki” w pszenicy SRW i rozszerza zakłady na spadek cen kukurydzy. W przypadku soi sprzedaż kontraktów jest wynikiem dopiero zamykania długich pozycji, czyli wycofywania się z „gry” na wzrosty cen.

Po zamknięciu amerykańskiej sesji USDA opublikował cotygodniowy raport „Crop Progress”. Dane ponownie okazały się lepsze od oczekiwań i pokazały kondycję kukurydzy i soi na doskonałym poziomie.


Amerykański Departament Rolnictwa ocenił 72% upraw soi w USA jako dobre i bardzo dobre, w porównaniu z 71 procent w poprzednim tygodniu. USDA ocenił 76% areału kukurydzy jako dobre i bardzo dobre, tyle samo co tydzień wcześniej. W obu przypadkach zaawansowanie rozwoju zdecydowanie wyprzedza średnią, co minimalizuje potencjalne straty pogodowe.

Zbiory amerykańskiej pszenicy ozimej są na ukończeniu i sięgnęły 89% areału (+3% w stosunku do średniej), przy bardzo dobrej wydajności. Jednak dopiero 10% (+1% powyżej średniej) pszenicy jarej zebrano w USA.

Rekordowe zbiory soi i kukurydzy w USA

Także po zamknięciu sesji w USA, duży amerykański broker - FCStone wydał swoją pierwszą prognozę zbiorów w USA. Przewidywana produkcja kukurydzy to 15,146 mld buszli (384,73 mln ton), a produkcja soi 4,054 mld buszli (110,33 mln ton). W obu przypadkach oczekiwane są rekordy produkcji.

Dla porównania lipcowa prognoza USDA opiewała na  369,3 mln ton-kukurydza i 105,6 mln ton-soja.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: