| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Soja w górę w obawie o suszę w Brazylii (18.12.2015)

W końcówce tygodnia mocno rosły notowania soi i śruty sojowej, za sprawą utrzymującej się gorącej i suchej pogody w kluczowych obszarach brazylijskich upraw soi. Drożejący, w czwartek i piątek, kompleks sojowy pociągnął za sobą, przede wszystkim notowania unijnego rzepaku i w dużo mniejszym zakresie kontrakty na zboża.

Notowania zbóż i oleistych. Soja w górę w obawie o suszę w Brazylii (18.12.2015)

Notowania zbóż i oleistych

Ostatecznie, soja i śruta sojowa zyskały w skali tygodnia, odpowiednio 2,5% i 2,7% (serie najbliższe). Unijny rzepak, dzięki piątkowemu wybiciu o blisko 6 eur/t, zamknął tydzień na 0,3% plusie (+1 eur/t) i kosztował w piątek 373,5 eur/t (seria najbliższa). W przypadku amerykańskich i unijnych kontraktów na pszenicę i kukurydzę, końcówka ubiegłego tygodnia była wprawdzie wzrostowa, mimo to jednak cały tydzień okazał się spadkowy. Jedynie najbliższa seria unijnej pszenicy, w rozliczeniu tygodniowym nie zmieniła swojej wyceny i kosztowała 176,25 eur/t.

Notowania pszenicy w Paryżu znalazły wsparcie w tygodniowych danych eksportowych. KE poinformowała w czwartek o wydaniu licencji na eksport 1,1 mln ton unijnej pszenicy – jest to tygodniowy rekord w tym sezonie.

Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, końcówka roku jest okresem redukowania pozycji przez inwestorów finansowych, a te są jeszcze krótkie netto (przewaga kontraktów sprzedanych) w amerykańskich zbożach i w mniejszym stopniu w kompleksie sojowym.

W piątek w Chicago, fundusze hedgingowe były kupującymi netto 12 tys. kontraktów na soję, 4 tys. na pszenicę i neutralne w przypadku kukurydzy.


Zagrożenie suszą w Brazylii

Stan Goias, czwarty co do wielkości producent soi w Brazylii, zredukował o 6% prognozę zbiorów w tym sezonie, do 9,8 mln ton. Dodatkowe cięcia są nadal możliwe, ze względu na utrzymującą się w prognozach suszę. Wcześniej podobne doniesienia napływały z Mato Grosso (największy producent soi w Brazylii). Prywatne ośrodki analityczne zapowiadają zbiory brazylijskiej soi na poziomie ok. 98 mln ton, w porównaniu do ok. 101 mln ton przed miesiącem i 100 mln ton prognozowanych przez USDA.


Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!