Notowania zbóż i oleistych. Soja zaliczyła czternastomiesięczne, a rzepak ośmiomiesięczne minimum (30.05.2017)

Kontrakty na pszenicę i kukurydzę potaniały wczoraj w Chicago o 2%, pod wpływem prognoz lepszej pogody i w oczekiwaniu na raport o postępie i kondycji amerykańskich upraw. W międzyczasie opublikowane zostały dane o tygodniowych wysyłkach eksportowych, które były zgodne z oczekiwaniami i generalnie dobre we wszystkich trzech przypadkach (pszenica, kukurydza, soja). USDA poinformował też o nowej sprzedaży 132 tys. ton soi do anonimowego odbiorcy. Dane eksportowe nie były jednak w stanie zatrzymać przecen, a kontrakty sprzedawał głównie kapitał spekulacyjny.

Notowania zbóż i oleistych. Soja zaliczyła czternastomiesięczne, a rzepak ośmiomiesięczne minimum (30.05.2017)

Notowania zbóż i oleistych


Fundusze hedgingowe sprzedały we wtorek (netto) 12 tys. kontraktów na kukurydzę, 9,5 tys. na soję i 6 tys. na pszenicę.
 
Już po zamknięciu sesji USDA opublikował raport Crop Progress, który potwierdził tylko lekkie opóźnienia w tempie zasiewów kukurydzy i soi, mimo niekorzystnej pogody. Do niedzieli zasiano 91% areału kukurydzy i 67% soi, w porównaniu do średniej 93% i 68%.
 
Kondycja amerykańskich upraw zbóż jest gorsza niż oczekiwano i stanowi wsparcie dla dzisiejszego odbicia notowań w górę (nocna sesja w Chicago)
 
Gorsze od oczekiwań okazały się dane pokazujące kondycję upraw pszenicy i kukurydzy. Stan pszenicy ozimej pogorszył się w ciągu tygodnia. Do dwóch najlepszych kategorii zaliczono 50% upraw (spadek 2% w ciągu tygodnia), w porównaniu do 63% rok temu. Pierwsza w sezonie ocena pszenicy jarej także jest dużo gorsza niż przed rokiem, ponieważ jako dobre lub doskonałe oceniono 62% areału, rok temu było to 79%.
 
Pierwsza ocena stanu kukurydzy była również poniżej oczekiwań i poniżej tej sprzed roku. Do dwóch najlepszych kategorii zaliczono 65% upraw kukurydzy, w porównaniu do 72% przed rokiem (wtedy osiągnięto rekordowe plony).
 
Unijne kontrakty

W Paryżu zboża i rzepak traciły wczoraj na wartości w reakcji na silne spadki notowań w Chicago. Na wartości traciła także we wtorek canola, oleje roślinne i ropa.  Wczorajsze 0,2% umocnienie euro, względem dolara, nie było również korzystne dla europejskich notowań. Jednak skala przecen w Paryżu była o połowę mniejsza z uwagi na mniejsze zaangażowanie kapitału spekulacyjnego.

Czytaj dalej na nastepnej stronie...


Tagi:
źródło: