Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Notowania zbóż i oleistych. Spadek eksportu zbóż przełożył się spadki kontraktów w Chicago (24.10.2016)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W poniedziałek, w Chicago najbliższa seria pszenicy (SRW) runęła w dół o blisko 3%,...

W poniedziałek, w Chicago najbliższa seria pszenicy (SRW) runęła w dół o blisko 3%, kukurydza straciła ponad 1%, ale notowania soi wzrosły o prawie 1%. Pretekstem do przecen na rynku zbóż stały się słabe tygodniowe dane eksportowe, mogące sugerować, że już teraz uwidocznił się wpływ mocnego dolara.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania na CBoT

Dodatkowo, piątkowy raport komisji nadzorującej amerykański rynek futures (CFTC) pokazał, że kapitał spekulacyjny mocno zredukował swoje krótkie pozycje w pszenicy i kukurydzy, robiąc miejsce na ponowną sprzedaż kontraktów.

USDA poinformował w poniedziałek, że wysyłki tygodniowe amerykańskiej pszenicy spadły o ponad połowę, do 244.331 tys. ton, w porównaniu do tygodnia poprzedzającego. Tygodniowe kontrole eksportu kukurydzy spadły (tydzień do tygodnia) o prawie 40%, do 541.527 tys. ton. W tym samym czasie wzrosły wysyłki eksportowe amerykańskiej soi, do rekordowych (dla tego sezonu) 2,739 mln ton, po już doskonałym wyniku w tygodniu poprzedzającym.


Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, w Chicago, fundusze hedgingowe były w poniedziałek sprzedającym netto ok: 7000 kontraktów na pszenicę, 8000 na kukurydzę, ale kupiły netto 13000 kontraktów na soję.

Już po zamknięciu dziennej sesji w Chicago, USDA opublikował cotygodniowy raport Crop Progress, który pokazał zaawansowanie zbiorów kukurydzy i soi na poziomie odpowiednio 61% i 77%, co odpowiada wynikom średnim z ostatnich pięciu lat. Zasiewy pszenicy ozimej w USA są lekko opóźnione (-3%) i osiągnęły poziom 79%, ale wschody wyprzedają średnią i sięgnęły o 60% areału. W pierwszej ocenie kondycji zasiewów pszenicy ozimej do dwóch najlepszych kategorii zaliczono 59% zasiewów, w porównaniu do 47% rok temu.

Notowania na Euronext

W Paryżu, przeważały w poniedziałek delikatne spadki i tylko najbliższa seria kukurydzy zamknęła dzień na poziomie neutralnym. Pszenica (seria najbliższa) potaniała wczoraj o 1 euro do 162 eur/t, a rzepak stracił na wartości jedynie 0,5 euro do 393,5 eur/t. W ciągu dnia rzepak zbliżył się w do psychologicznego poziomu 400 eur/t, wspierany wzrostami na rynku soi i canoli. Potem jednak nastąpiła realizacja zysków z długich pozycji i zamknięcie sesji wypadło już tylko na poziomie 393,5 eur/t.

Czytaj dalej na następnej stronie...


1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl