| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Spadek eksportu zbóż przełożył się spadki kontraktów w Chicago (24.10.2016)

W poniedziałek, w Chicago najbliższa seria pszenicy (SRW) runęła w dół o blisko 3%, kukurydza straciła ponad 1%, ale notowania soi wzrosły o prawie 1%. Pretekstem do przecen na rynku zbóż stały się słabe tygodniowe dane eksportowe, mogące sugerować, że już teraz uwidocznił się wpływ mocnego dolara.

Notowania zbóż i oleistych. Spadek eksportu zbóż przełożył się spadki kontraktów w Chicago (24.10.2016)

Notowania na CBoT

Dodatkowo, piątkowy raport komisji nadzorującej amerykański rynek futures (CFTC) pokazał, że kapitał spekulacyjny mocno zredukował swoje krótkie pozycje w pszenicy i kukurydzy, robiąc miejsce na ponowną sprzedaż kontraktów.

USDA poinformował w poniedziałek, że wysyłki tygodniowe amerykańskiej pszenicy spadły o ponad połowę, do 244.331 tys. ton, w porównaniu do tygodnia poprzedzającego. Tygodniowe kontrole eksportu kukurydzy spadły (tydzień do tygodnia) o prawie 40%, do 541.527 tys. ton. W tym samym czasie wzrosły wysyłki eksportowe amerykańskiej soi, do rekordowych (dla tego sezonu) 2,739 mln ton, po już doskonałym wyniku w tygodniu poprzedzającym.


Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, w Chicago, fundusze hedgingowe były w poniedziałek sprzedającym netto ok: 7000 kontraktów na pszenicę, 8000 na kukurydzę, ale kupiły netto 13000 kontraktów na soję.

Już po zamknięciu dziennej sesji w Chicago, USDA opublikował cotygodniowy raport Crop Progress, który pokazał zaawansowanie zbiorów kukurydzy i soi na poziomie odpowiednio 61% i 77%, co odpowiada wynikom średnim z ostatnich pięciu lat. Zasiewy pszenicy ozimej w USA są lekko opóźnione (-3%) i osiągnęły poziom 79%, ale wschody wyprzedają średnią i sięgnęły o 60% areału. W pierwszej ocenie kondycji zasiewów pszenicy ozimej do dwóch najlepszych kategorii zaliczono 59% zasiewów, w porównaniu do 47% rok temu.

Notowania na Euronext

W Paryżu, przeważały w poniedziałek delikatne spadki i tylko najbliższa seria kukurydzy zamknęła dzień na poziomie neutralnym. Pszenica (seria najbliższa) potaniała wczoraj o 1 euro do 162 eur/t, a rzepak stracił na wartości jedynie 0,5 euro do 393,5 eur/t. W ciągu dnia rzepak zbliżył się w do psychologicznego poziomu 400 eur/t, wspierany wzrostami na rynku soi i canoli. Potem jednak nastąpiła realizacja zysków z długich pozycji i zamknięcie sesji wypadło już tylko na poziomie 393,5 eur/t.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!