Notowania zbóż i oleistych. Spadki cen w Chicago i Paryżu (19.05.2016)

W czwartek, notowania kontraktów na zboża i oleiste były pod presją umacniającego się dolara, w oczekiwaniu na podwyżkę stup procentowych w USA już w czerwcu.

Notowania zbóż i oleistych. Spadki cen w Chicago i Paryżu (19.05.2016)

Notowania w USA

Jak informuje Andrzej Bąk z e-WGT, w ciągu dnia taniała mocno także ropa, jednak przed zamknięciem amerykańskiej sesji, ropa a za nią soja, odrobiły większość strat, a śruta sojowa powiększyła nawet zyski. Czwartkowe amerykańskie dane eksportowe okazały się niezwykle korzystne dla pszenicy i kukurydzy, ale nie były w stanie zahamować przeceny. W Chicago, najbliższe serie kukurydzy i pszenicy straciły w czwartek po ok. 2,4%.


W przypadku soi, zamówienia eksportowe były zgodne z oczekiwaniami, a kontrakt najbliższy na amerykańską soję zamknął dzień na tylko 0,4% minusie.  Swój nowy rekord ustanowiła w czwartek śruta sojowa, seria najbliższa wybiła się w górę o 1,5% do 416,8 usd/t i jest to poziom najwyższy od grudnia 2014. Warto zauważyć, że notowania śruty wzrosły, od 8-kwietnia, aż o 40%, pod wpływem obaw o spadek produkcji śruty sojowej w Argentynie.

USA – tygodniowe zamówienia eksportowe były lepsze od oczekiwań dla kukurydzy i pszenicy i zgodne z oczekiwaniami dla amerykańskiej soi:
Kukurydza: 2,013 mln ton, w tym ok. 1/4 stanowiły nowe zbiory (oczekiwano: 1,1-1,75 mln ton);
Pszenica: 748,7 tys. ton, w tym 175,2 tys. ton na nowy sezon (oczekiwano: 200-550 tys. ton);
Soja: 684,5 tys. ton (oczekiwano: 200-900 tys. ton).

Notowania we Francji

W Paryżu ceny podążały w czwartek śladem giełdy w Chicago, jednak skala przecen pszenicy i kukurydzy została złagodzona przez słabsze euro. Taniejące euro poprawia perspektywy unijnego eksportu, a już teraz popyt na towary z UE jest duży.


W czwartek Komisja Europejska poinformowała o wydaniu licencji eksportowych na sprzedaż aż 928 tys. ton unijnej pszenicy. Daje to 27,5 mln ton od początku sezonu. Nadal jest to jeszcze mniej niż 29 mln ton, w tym samym czasie w rekordowym sezonie 2014/15.

Sprzedaż eksportowa unijnego jęczmienia jest wyższa niż sezon wcześniej. Bruksela przyznała także pozwolenia na sprzedaż eksportową 173 tys. ton jęczmienia, łącznie 9,1 mln ton od początku sezonu w porównaniu do 8,4 mln w tym samym czasie sezon wcześniej.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: