| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Spadki na giełdach (29.10.2015)

Zboża i oleiste taniały w większości podczas środowej sesji. Amerykańskie kontrakty notowane na giełdzie w Chicago zamknęły dzień na minusach od 0,6% - pszenica, przez nieco ponad 1% - kukurydza i soja do 1,6% - śruta sojowa. Ewentualne głębsze przeceny kukurydzy i soi zostały powstrzymane przez wzrost notowań bioetanolu i oleju sojowego (po ok. 0,8%), będący konsekwencją wyższych cen ropy - relacjonuje Andrzej Bąk z e-WGT.

Notowania zbóż i oleistych. Spadki na giełdach (29.10.2015)

Notowania zbóż

Na Euronext-Paryż, pszenica kontynuowała w środę trend spadkowy, seria najbliższa zamknęła się ceną 187 eur/t (-1,5 eur/t). Kukurydza z realizacją w listopadzie zaliczyła minimalny (0,25 eur/t) wzrost i wyceniana była na koniec sesji na 165 eur/t. Rzepak, po czterech sesjach spadkowych podczas których stracił blisko 11 euro) na wczorajszym zamknięciu wyceniany był na 370,5 eur/t – tak samo jak dzień wcześniej.

Olbrzymia podaż zbóż i soi, w czasie trwających właśnie zbiorów, wymusza przeceny kontraktów giełdowych. Poprawa pogody (opady deszczu) w Brazylii i na obszarach zasiewów amerykańskiej pszenicy, wywiera presję na ceny kukurydzy, soi i pszenicy.

Agencja Reuters donosi, że Chiny podejmują kroki w celu zatrzymania importu DDGS (produkt uboczny przy wytwarzaniu dotowanego bioetanolu) z USA, próbując zredukować własne olbrzymie zapasy kukurydzy. Według raportu EIA, dzienna produkcja etanolu (z kukurydzy) w USA spadła o 7 tys. baryłek do 944 tys. baryłek (dane prospadkowe). Spadły także zapasy etanolu do 18,3 mln baryłek – najniżej od 6 tygodni (dane prowzrostowe dla kukurydzy).

Według agencji Bloomberg farmerzy z RPA zasieją w tym roku tylko 6,3 mln akrów kukurydzy – najmniej od 2011 roku. Na piątek przypada pierwszy dzień okresu dostawy listopadowej serii futures na soję. Kapitał spekulacyjny stara się zamknąć długie pozycje przed tym terminem by nie być zmuszonym do zakupu fizycznego towaru.

Umocnienie dolara i wzrost cen ropy

Jak wskazuje Andrzej Bąk, w środę sporo się działo w tle notowań zbóż i oleistych. Dwa zdarzenia zasługują na szczególną uwagę. Pierwsze z nich to gwałtowne umocnienie się dolara amerykańskiego w oczekiwaniu na grudniową podwyżkę stóp procentowych w USA. Zdaniem analityków prawdopodobieństwo spełnienia się tych oczekiwań wynosi teraz 50%. USD zyskiwał do EUR 0,7%, w czasie gdy zamykały się kontrakty rolne w Chicago, i 1,1% na zamknięciu sesji. Droższy dolar to mniej konkurencyjny eksport amerykańskich zbóż i innych towarów wycenianych w tej walucie. Kurs USD/PLN przekroczył wczoraj w ciągu dnia 3,93 zł i zamknął się na poziomie 3,92 zł – najwyżej od połowy marca tego roku.

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!