Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Notowania zbóż i oleistych. Spadki na giełdach (29.10.2015)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Zboża i oleiste taniały w większości podczas środowej sesji. Amerykańskie kontrakty...

Zboża i oleiste taniały w większości podczas środowej sesji. Amerykańskie kontrakty notowane na giełdzie w Chicago zamknęły dzień na minusach od 0,6% - pszenica, przez nieco ponad 1% - kukurydza i soja do 1,6% - śruta sojowa. Ewentualne głębsze przeceny kukurydzy i soi zostały powstrzymane przez wzrost notowań bioetanolu i oleju sojowego (po ok. 0,8%), będący konsekwencją wyższych cen ropy - relacjonuje Andrzej Bąk z e-WGT.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania zbóż

Na Euronext-Paryż, pszenica kontynuowała w środę trend spadkowy, seria najbliższa zamknęła się ceną 187 eur/t (-1,5 eur/t). Kukurydza z realizacją w listopadzie zaliczyła minimalny (0,25 eur/t) wzrost i wyceniana była na koniec sesji na 165 eur/t. Rzepak, po czterech sesjach spadkowych podczas których stracił blisko 11 euro) na wczorajszym zamknięciu wyceniany był na 370,5 eur/t – tak samo jak dzień wcześniej.

Olbrzymia podaż zbóż i soi, w czasie trwających właśnie zbiorów, wymusza przeceny kontraktów giełdowych. Poprawa pogody (opady deszczu) w Brazylii i na obszarach zasiewów amerykańskiej pszenicy, wywiera presję na ceny kukurydzy, soi i pszenicy.

Agencja Reuters donosi, że Chiny podejmują kroki w celu zatrzymania importu DDGS (produkt uboczny przy wytwarzaniu dotowanego bioetanolu) z USA, próbując zredukować własne olbrzymie zapasy kukurydzy. Według raportu EIA, dzienna produkcja etanolu (z kukurydzy) w USA spadła o 7 tys. baryłek do 944 tys. baryłek (dane prospadkowe). Spadły także zapasy etanolu do 18,3 mln baryłek – najniżej od 6 tygodni (dane prowzrostowe dla kukurydzy).

Według agencji Bloomberg farmerzy z RPA zasieją w tym roku tylko 6,3 mln akrów kukurydzy – najmniej od 2011 roku. Na piątek przypada pierwszy dzień okresu dostawy listopadowej serii futures na soję. Kapitał spekulacyjny stara się zamknąć długie pozycje przed tym terminem by nie być zmuszonym do zakupu fizycznego towaru.

Umocnienie dolara i wzrost cen ropy

Jak wskazuje Andrzej Bąk, w środę sporo się działo w tle notowań zbóż i oleistych. Dwa zdarzenia zasługują na szczególną uwagę. Pierwsze z nich to gwałtowne umocnienie się dolara amerykańskiego w oczekiwaniu na grudniową podwyżkę stóp procentowych w USA. Zdaniem analityków prawdopodobieństwo spełnienia się tych oczekiwań wynosi teraz 50%. USD zyskiwał do EUR 0,7%, w czasie gdy zamykały się kontrakty rolne w Chicago, i 1,1% na zamknięciu sesji. Droższy dolar to mniej konkurencyjny eksport amerykańskich zbóż i innych towarów wycenianych w tej walucie. Kurs USD/PLN przekroczył wczoraj w ciągu dnia 3,93 zł i zamknął się na poziomie 3,92 zł – najwyżej od połowy marca tego roku.

Czytaj dalej na następnej stronie...


1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Pszczoły aż z 200 uli mogły zginąć - ku przestrodze
 • Pszczoły aż z 200 uli mogły zginąć - ku przestrodze

  Świadomość rolników jest coraz większa jak ważną rolę pełnią pszczoły. Tylko w tym roku z uwagi na brak pszczół w niektórych województwach były przewożone one z lubelskiego czy...
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w sezonie 2018/2019 mogą wynieść 2 089 mln ton, czyli o 1% więcej niż w poprzednim sezonie, ale o 1% mniej niż w rekordowym sezonie 2016/2017, kiedy...
 • Dlaczego drożeje paliwo?
 • Dlaczego drożeje paliwo?

  Polscy kierowcy są zaniepokojeni postępującym wzrostem cen benzyny i oleju napędowego na stacjach paliwowych. W mediach pojawiają się błędne spekulacje, że przyczyną może być nowy „podatek...
 • Samorząd wnioskuje o poprawę opłacalności upraw ekologicznych zbóż
 • Samorząd wnioskuje o poprawę opłacalności upraw ekologicznych zbóż

  W ramach PROW 2014-2020 znajduje się m.in. działanie „Rolnictwo ekologiczne", którego celem jest wspieranie dobrowolnych zobowiązań rolników, którzy podejmują się utrzymać lub przejść na...
 • Wzrost cen środków produkcji dla rolnictwa
 • Wzrost cen środków produkcji dla rolnictwa

  W styczniu 2018 r. pod wpływem zwiększonego zapotrzebowania na podstawowe środki produkcji oraz rosnących cen surowców energetycznych w handlu globalnym, ceny na krajowym rynku wyraźnie wzrosły.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl