| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Spadkowy tydzień dla zbóż i oleistych (4.09.2015)

Za nami tydzień silnych przecen, które doprowadziły notowania kontraktów na pszenicę do poziomów najniższych od lipca 2010 roku. Unijna pszenica (seria wrześniowa) potaniała w ciągu tygodnia 15 eur/t (-9,2%) do 147,75 eur/t. Kontrakt z realizacją w grudniu stracił w tym czasie 6,75 eur/t (-4%) i wyceniany był w piątek na 166,5 eur/t.

Notowania zbóż i oleistych. Spadkowy tydzień dla zbóż i oleistych (4.09.2015)

Notowania zbóż

Amerykańska pszenica, handlowana w Chicago, potaniała w minionym tygodniu o 4% i podobnie jak kontrakty notowane w Kansas i Minneapolis, zaliczyła swoje wieloletnie minima. Rekordowe zbiory pszenicy na świecie (trzeci sezon z rzędu), ale także u największego unijnego producenta – Francji, wywołują ostrą konkurencję o rynki zbytu.

Importerzy mogą przebierać w ofertach, ograniczając zakupy do bieżących potrzeb i czekając na coraz to niższe ceny. Największy na świecie importer pszenicy, jakim jest Egipt każdego tygodnia kupuje na przetargach pszenicę, głównie z Rosji i rzadziej z Ukrainy. Unijna, a tym bardziej amerykańska, pszenica przegrywa konkurencję ceną, a jeśli nie ceną to dużo wyższymi kosztami frachtu.

Jak informuje Andrzej Bąk z e-WGT, francuskie rządowe prognozy tegorocznych zbiorów zostały podniesione, bardziej niż oczekiwano, do historycznego rekordu 40,2 mln ton pszenicy miękkiej (poprzedni rekord z 1988 roku to: 38,2 mln ton). Wyższe zbiory wynikają ze wzrostu areału i jednocześnie bardzo dobrej wydajności z hektara. FranceAgriMer podniósł również swoje szacunki produkcji kukurydzy, łagodząc obawy o szkody wyrządzone przez gorące i suche lato. Zbiory kukurydzy we Francji powinny wynieść 13,5 mln ton, w porównaniu z 13,2 mln prognozowanymi w zeszłym miesiącu, mimo to będą one o 26% mniejsze od ubiegłorocznego rekordu. Także więcej zebrano we Francji rzepaku, najnowsza prognoza mówi o 5,3 mln ton, w porównaniu do 5,0 mln ton miesiąc wcześniej.


Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!