Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Notowania zbóż i oleistych. Spadkowy tydzień dla zbóż i oleistych (4.09.2015)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Za nami tydzień silnych przecen, które doprowadziły notowania kontraktów na pszenicę do...

Za nami tydzień silnych przecen, które doprowadziły notowania kontraktów na pszenicę do poziomów najniższych od lipca 2010 roku. Unijna pszenica (seria wrześniowa) potaniała w ciągu tygodnia 15 eur/t (-9,2%) do 147,75 eur/t. Kontrakt z realizacją w grudniu stracił w tym czasie 6,75 eur/t (-4%) i wyceniany był w piątek na 166,5 eur/t.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania zbóż

Amerykańska pszenica, handlowana w Chicago, potaniała w minionym tygodniu o 4% i podobnie jak kontrakty notowane w Kansas i Minneapolis, zaliczyła swoje wieloletnie minima. Rekordowe zbiory pszenicy na świecie (trzeci sezon z rzędu), ale także u największego unijnego producenta – Francji, wywołują ostrą konkurencję o rynki zbytu.

Importerzy mogą przebierać w ofertach, ograniczając zakupy do bieżących potrzeb i czekając na coraz to niższe ceny. Największy na świecie importer pszenicy, jakim jest Egipt każdego tygodnia kupuje na przetargach pszenicę, głównie z Rosji i rzadziej z Ukrainy. Unijna, a tym bardziej amerykańska, pszenica przegrywa konkurencję ceną, a jeśli nie ceną to dużo wyższymi kosztami frachtu.

Jak informuje Andrzej Bąk z e-WGT, francuskie rządowe prognozy tegorocznych zbiorów zostały podniesione, bardziej niż oczekiwano, do historycznego rekordu 40,2 mln ton pszenicy miękkiej (poprzedni rekord z 1988 roku to: 38,2 mln ton). Wyższe zbiory wynikają ze wzrostu areału i jednocześnie bardzo dobrej wydajności z hektara. FranceAgriMer podniósł również swoje szacunki produkcji kukurydzy, łagodząc obawy o szkody wyrządzone przez gorące i suche lato. Zbiory kukurydzy we Francji powinny wynieść 13,5 mln ton, w porównaniu z 13,2 mln prognozowanymi w zeszłym miesiącu, mimo to będą one o 26% mniejsze od ubiegłorocznego rekordu. Także więcej zebrano we Francji rzepaku, najnowsza prognoza mówi o 5,3 mln ton, w porównaniu do 5,0 mln ton miesiąc wcześniej.


Czytaj dalej na następnej stronie...


1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl