Notowania zbóż i oleistych. Spadkowy tydzień na rynku zbóż i unijnego rzepaku (6.05.2016)

W Chicago, w piątek notowania zbóż i kompleksu sojowego zawróciły w górę, po wcześniejszej przecenie. Jednak w skali tygodnia amerykańskie kontrakty na zboża zanotowały duże straty, sięgające od 3,1%-majowa seria kukurydzy, do 4,9%-majowa seria pszenicy. Nadal wysoko, bo w okolicy 10-miesięcznych szczytów, wyceniana jest soja i śruta sojowa na giełdzie w Chicago.

Notowania zbóż i oleistych. Spadkowy tydzień na rynku zbóż i unijnego rzepaku (6.05.2016)

Notowania zbóż i oleistych

Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, wzrosty cen kompleksu sojowego mają wsparcie wynikające z wielu czynników. Należą do nich wysokie ceny ropy, silny chiński import i oczywiście perturbacje pogodowe w Argentynie. Ceny ropy rosły w piątek, ponieważ pożary w Kanadzie ograniczają wydobycie. Argentyńskie zbiory soi zaawansowane są w 41%, w porównaniu do 69% w tym samym okresie zeszłego roku. Mocno ucierpiała także wydajność za sprawą nadmiernych opadów. Na środkowym-zachodzie USA zapowiadane są na najbliższe dni opady deszczu, które mogą utrudnić zasiewy soi. Oficjalne dane chińskie pokazały wzrost importu soi w kwietniu do 7,07 mln ton, w porównaniu z 6,1 mln ton w marcu.

W Paryżu, piątek zamknął się w mieszanych nastrojach. Najbliższa seria kukurydzy straciła na wartości 1 euro do 160,5 eur/t. Majowa seria pszenicy (wygasa jutro) podrożała 0,5 euro, do 151 eur/t. Śladem soi i canoli drożał w piątek także unijny rzepak. Seria sierpniowa zamknęła dzień na poziomie 363,75 eur/t, po zwyżce o 2 eur/t. W skali tygodnia, wszystkie trzy unijne kontrakty (serie najbliższe) potaniały od 0,3% (-0,5 eur/t)-pszenica, do 1,5% (-2,5 eur/t) - kukurydza.

Urząd Statystyczny Kandy opublikował w piątek raport o stanie zapasów zbóż i canoli na dzień 31 marca. Zapasy rzepaku oszacowane zostały na 7,491 mln ton, w porównaniu do  8,328 mln ton w ubiegłym roku.  Dane pokazały 10% spadek zapasów, ale były powyżej oczekiwań rynkowych. W przypadku pszenicy, kanadyjskie zapasy wyniosły 13,79 mln ton (dane zgodne z oczekiwaniami), w porównaniu do 18,09 mln ton rok temu. Kanadyjskie zapasy kukurydzy wzrosły o 23,4% (rok do roku), do 7,8 mln ton.

Według FranceAgriMer, 87% francuskiej pszenicy ozimej zakwalifikowane zostało do dwóch najlepszych kategorii, w porównaniu do 88% tydzień temu i 90% przed rokiem. W przypadku kukurydzy, zaawansowanie zasiewów wzrosło w ciągu tygodnia z 27 do 44%, ale w 2015 roku było to aż 80% planowanego areału.


Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: