Notowania zbóż i oleistych. Taniały kontrakty na wszystkie główne surowce (23.03.2016)

Ropa od dłuższego już czasu jest motorem napędowym dla rynków akcji, pośrednio także dla wielu towarów rolnych. W środę notowania ropy znacząco spadły, ciągnąc za sobą cały rynek surowcowy i rynki akcji. Dodatkowo, umacniający się czwartą sesję z rzędu, dolar amerykański wywierał wczoraj presję spadkową na kontrakty wyceniane w tej walucie.

Notowania zbóż i oleistych. Taniały kontrakty na wszystkie główne surowce (23.03.2016)

Notowania zbóż i oleistych

W Chicago, najbliższe serie kontraktów na pszenicę, kukurydzę i soję zakończyły środę na 0,4-0,8% minusie, w ciągu dnia straty były większe. Najmocniej potaniała pszenica, ponieważ pojawiają się opinie, że straty w amerykańskich uprawach pszenicy HRW, po weekendowych mrozach, są nieduże, a większym problemem w dłuższej perspektywie może być deficyt opadów.

Jak podkreśla Andrzej Bąk z e-WGT, wsparciem dla notowań kukurydzy w Chicago, były wczorajsze dane tygodniowe na temat produkcji etanolu. W ostatnim tygodniu, w USA wyprodukowano (średnio dziennie) 995 tys. baryłek bioetanolu, oznacza to spadek o 5 tys. baryłek, ale jest to nadal drugi wynik w ciągu ostatnich 2 miesięcy. Jednocześnie poziom zapasów obniżył się, sugerując większe zużycie. W konsekwencji, cena najbliższej serii futures etanolu wzrosła na koniec dnia o 1,7% (mimo 4% przeceny na ropie).

Kontrakty na soję (też rzepak) były wczoraj pod presją taniejącej ropy i słabnącego reala brazylijskiego. Wczoraj Brazylijski Bank Centralny interweniował na rynku w celu osłabienia tamtejszej waluty, w efekcie real osłabił się do dolara o 2,5%, dając nadzieję na wzrost konkurencyjności brazylijskiego eksportu (soja, kukurydza, cukier, kawa itd.). Z drugiej jednak strony spadki miały zakres ograniczony ze względu na intensywne deszcze padające w południowej Brazylii (trwają tam zbiory soi). Mieszane informacje napłynęły wczoraj z Chin. Prowzrostowe dla notowań soi, było zwiększenie przez przedstawiciela USDA w Pekinie, szacunków chińskiego importu w kolejnym sezonie do 84,5 mln ton (ostatnia prognoza USDA opiewa na 83,0mln ton). Negatywne informacje, to  wzmożona kontrola fitosanitarna  i pogłoski o odrzuceniu kilku transportów brazylijskiej soi przez chińskie służby.

Notowania na Matif

Unijne kontrakty, podążały wczoraj śladem ich amerykańskich odpowiedników. Z trendu spadkowego wyłamała się jedynie kukurydza. W przypadku tego zboża, najbliższa seria kontraktu zyskała 0,25 euro, zamykając dzień ceną 154 eur/t. Najbliższa seria pszenicy potaniała w Paryżu niespełna 1 euro i kosztowała na koniec dnia 155 eur/t. Mocniej, bo 2,5 euro stracił na wartości rzepak (po wzroście o 6 euro dzień wcześniej), majowa seria wyceniona została wczoraj na 362,75 eur/t.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: