| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Trwa korekta wzrostowa na giełdowym rynku zbóż i rzepaku (05.04.2017)

Nadmierne opady deszczu w Argentynie (lokalne powodzie) i drożejąca ropa stały się pretekstem do korekty wzrostowej notowań kompleksu sojowego w środę. Inwestorzy doskonale pamiętają perturbacje pogodowe, jakie miały miejsce w Argentynie wiosną ubiegłego roku. Przeciągające się ulewne deszcze opóźniały wtedy zbiory soi i kukurydzy i doprowadziły ostatecznie do silnego spadku argentyńskiej produkcji.

Notowania zbóż i oleistych. Trwa korekta wzrostowa na giełdowym rynku zbóż i rzepaku (05.04.2017)

Notowania zbóż i oleistych

Wiosną 2016 roku notowania kompleksu sojowego były w trendzie wzrostowym do połowy czerwca i zaliczyły swoje kilkuletnie szczyty. Na razie jednak niewiele wskazuje na to, żeby sytuacja miała się powtórzyć w tym roku, a prognozy zbiorów soi i kukurydzy w Argentynie (kwiecień-czerwiec) rosną z tygodnia na tydzień.

Drożejąca soja pociągnęła za sobą notowania kukurydzy i pszenicy w Chicago. Jednak wzrost na rynku kukurydzy ograniczony został przez słabe dane o produkcji etanolu. Agencja Energii USA (EIA) poinformowała wczoraj, że produkcja etanolu spadła w ostatnim tygodniu do 1,019 mln baryłek dziennie (najniżej od listopada ub. roku). Także prospadkowe dla kukurydzy były dane pokazujące wzrost zapasów tego biopaliwa w USA, do rekordowego poziomu 23,705 mln baryłek.

W ocenie Andrzeja Bąka z e-WGT, ostatnie wzrosty cen pszenicy mają uzasadnienie w danych USDA pokazujących 8% spadek areału zasiewów tego zboża w USA. Konsekwencją będą na pewno dużo gorsze, niż przed rokiem, zbiory (rok temu były bardzo dobre). Wczoraj Informa Economics poinformowała, że oczekuje spadku produkcji pszenicy ozimej w USA aż o 30%, w porównaniu z ubiegłym rokiem, głównie za sprawą mniejszego o 9% areału i powrotu wydajności do średniej wieloletniej. Pszenica ozima stanowić powinna w tym roku 71% areału zasiewów tego zboża. Trzeba jednak pamiętać, że o ile szacunki mniejszego areału są pewne, to średnia wydajność zależeć będzie od przebiegu pogody.

Tym czasem, na Ukrainie AgroConsult podniósł swoją prognozę tegorocznych zbiorów pszenicy o 0,7 mln ton, do 24,2 mln ton. Jest to nadal poniżej, bliskich rekordu, zbiorów sprzed roku - na poziomie 26,8 mln ton.


Wczoraj fundusze hedgingowe były kupującym netto 10 tys. kontraktów na soję, 6 tys. na kukurydzę i 4 tys. na pszenicę (na CBoT).

USA - w środę publikowane były miesięczne dane eksportowe za luty, pokazały one utrzymywanie się silnego tempa eksportu

  • Eksport amerykańskiej kukurydzy wyniósł w lutym 198,76 mln buszli (5,049 mln t) i był o 52,6% wyższy niż przed rokiem;
  • Miesięczny eksport soi wzrósł o 21,75% w lutym (w porównaniu do lutego 2016), do 162,26 mln buszli (4,416 mln t);
  • Miesięczny amerykański eksport pszenicy wyniósł 79,84 mln buszli (2,173 mln t), oznacza to wzrost o 30,1% - licząc rok do roku.

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!