Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty na soję najniżej od roku (3.04.2017)

Także w poniedziałek notowania kontraktów futures pozostawały pod wpływem amerykańskich raportów opublikowanych w piątek.

Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty na soję najniżej od roku (3.04.2017)

Notowania zbóż i oleistych

Najmniejszy od ponad stu lat areał zasiewów pszenicy w USA i niższy niż przed rokiem oczekiwany obszar zasiewów kukurydzy zachęcają do redukowania krótkich pozycji (odkupowania kontraktów) przez kapitał spekulacyjny.

Warto w tym miejscu zauważyć, że zaangażowanie spekulantów w „grę” na spadki (pozycja krótka netto) cen pszenicy SRW w Chicago przekroczyło 136 tys. kontraktów w ubiegły wtorek (rekord to ok 150 tys. kontraktów). I odwrotnie w przypadku soi, spekulanci wychodzą z długich pozycji (sprzedają kontrakty), gdy okazało się, że po rekordowych zbiorach w USA i trwających rekordowych w Ameryce Południowej, areał zasiewów soi w USA ma szanse być największy w historii.

 
W Chicago, fundusze hedgingowe były w poniedziałek kupującym netto ok. 15 tys. kontraktów na kukurydzę i 3 tys. kontraktów na pszenicę, ale inwestorzy ci sprzedali netto 6,5 tys. kontraktów na soję.
 
Nadal rosną i tak już rekordowe prognozy zbiorów w Ameryce Południowej

Informa Economics podniósł w piątek prognozę zbiorów kukurydzy do 95 mln ton w Brazylii i do 38,2 mln ton w Argentynie. Oznacza to wzrost odpowiednio o 4 i 3 mln ton od poprzedniej prognozy. W marcu USDA prognozował zbiory kukurydzy w Brazylii na 91,5 mln to, a w Argentynie na 36,5 mln t.

 
Informa Economics zwiększył swoje oczekiwania produkcji soi w Brazylii o 3 mln t, do 111 mln t i w Argentynie o 2,5 mln t, do 57,5 mln ton. Ostatnia prognoza USDA to odpowiednio: 108 mln t i 55,5 mln t.

Kondycja pszenicy ozimej w USA gorsza niż rok temu

W USA, w poniedziałki zaczynają się ukazywać raporty USDA (Crop Progress) pokazujące stan i tempo amerykańskich upraw. Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, pierwszy w tym roku raport, dla wszystkich stanów USA, zakwalifikował 51% areału pszenicy ozimej do dwóch najlepszych kategorii, rok temu było to 59%.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: