| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Tydzień rozpoczął się od wzrostów (21.09.2015)

Dobre amerykańskie dane eksportowe wsparły notowania zbóż i soi na giełdzie w Chicago. Dodatkowo, niepokój inwestorów wzbudza sucha pogoda panująca na wielu obszarach zasiewów pszenicy ozimej w Rosji i na Ukrainie.

Notowania zbóż i oleistych. Tydzień rozpoczął się od wzrostów (21.09.2015)

Rynek zbóż i oleistych

W poniedziałek USDA opublikował tygodniowe dane o wysyłkach eksportowych. Tygodniowy eksport amerykańskiej kukurydzy sięgnął 735,535 tys. ton i był wyższy niż tydzień wcześniej. Również tygodniowe załadunki eksportowe amerykańskiej pszenicy były dobre (mimo, że nieco niższe niż tydzień wcześniej) i wyniosły 604,918 tys. ton. Tym samym, amerykański eksport pszenicy osiągnął, od początku sezonu (od 1-czerwca), 44% obniżonej ostatnio prognozy USDA na cały sezon. Nadal jednak pozostaje w tyle za 51% - średnią wieloletnią dla tego okresu.

Wysyłki eksportowe soi wzrosły, tydzień do tygodnia, o 35%, do 502,846 tys. ton. Dodatkowo, w systemie dziennego raportowania, zgłoszono rezerwację na zakup kolejnych 240,0 tys. ton amerykańskiej soi. Nadzieje na kolejne duże zakupy soi, daje rozpoczęta w poniedziałek oficjalna wizyta premiera Chin w USA.


W poniedziałek opublikowany został wrześniowy biuletyn MARS, który pokazał wzrost plonów średnich kukurydzy w UE, o skromne 0,03 tony z hektara, do 6,43 tony z hektara, po serii spadków. Rewizja w górę odzwierciedla w dużej mierze uaktualnienie do 8,90 tony z hektara, z 8,63 tony z hektara, prognozowanego plonu kukurydzy we Francji (największy producent kukurydzy w UE), gdzie opady pod koniec zeszłego miesiąca doprowadziły do znaczącej poprawy warunków upraw. Nadal jednak stan upraw kukurydzy w centralnych regionach Europy pozostaje krytyczny.

Unijni analitycy podkreślają zagrożenie dla rosyjskich zasiewów zbóż ozimych płynące z ograniczonych opadów na większości obszarów byłego Związku Radzieckiego.


Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!