| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Tydzień zaczął się od silnych spadków kontraktów na zboża i soję w USA (26.09.2016)

Amerykańskie kontrakty na zboża i soję mocno traciły na wartości w poniedziałek, po otwarciu dziennej sesji w Chicago. Spadki notowań pszenicy i kukurydzy przekroczyły 2%, a w przypadku soi 1%.

Notowania zbóż i oleistych. Tydzień zaczął się od silnych spadków kontraktów na zboża i soję w USA (26.09.2016)

Działo się to pomimo taniejącego dolara, który podnosi konkurencyjność amerykańskich towarów na rynku międzynarodowym oraz drożejącej ropy. Co więcej, nawet imponujące wysyłki eksportowe, w ostatnim tygodniu, nie pomogły pszenicy i kukurydzy uchronić się przed spadkami. Jedynie przeceny na rynku soi znajdują uzasadnienie w słabej sprzedaży eksportowej. W USA, prognozy pogody na najbliższe 10 dni zapowiadają brak opadów i dobre warunki do zbiorów kukurydzy i soi.

Doniesienia z pól mówią o jeszcze lepszym plonowaniu soi, w stosunku do już rekordowych oczekiwań USDA. W ocenie Andrzeja Bąka z e-WGT, niezagrożonym wydaje się być także rekordowy zbiór kukurydzy w USA. Po dziennej sesji w Chicago opublikowany został raport Crop Progress. Pokazał on utrzymujący się doskonały stan upraw, jednak postępujące zbiory kukurydzy i soi są nieco opóźnione w stosunku do średniej (deszczowa pogoda). Zaawansowanie zbiorów amerykańskiej kukurydzy sięga 15%, a soi 10%, w porównaniu do oczekiwanych 17% i 11%. Za to pogoda sprzyja zasiewom pszenicy ozimej, w przypadku której zaawansowanie sięga 30% areału.


USDA poinformował wczoraj o sprzedaży eksportowej 1,335 mln ton kukurydzy i 875,05 tys. ton pszenicy. Dla kukurydzy oznacza to wzrost eksportu o 3% - tydzień do tygodnia i aż 65% - rok do roku. W przypadku amerykańskiej pszenicy, tygodniowe wysyłki wzrosły o 152% w porównaniu z poprzednim tygodniem i o 137% - licząc rok do roku.

Eksport tygodniowy soi wyniósł tylko 383,953 tys. ton i był o połowę mniejszy niż tydzień wcześniej i o 30% gorszy w porównaniu z analogicznym tygodniem 2015 roku.


W Chicago, fundusze hedgingowe (kapitał spekulacyjny) były ponownie sprzedawcami netto: ok. 11000 kontraktów kukurydzy, 6000 soi i 4000 pszenicy.

W Paryżu, kontrakty zbożowe i rzepak taniały śladem giełdy w Chicago. Unijnym kontraktom szkodzi także umacniające się euro. Spadki najbliższych serii kontraktów wyniosły odpowiednio: kukurydza: -2,25 eur/t do 160,5 eur/t, pszenica: -1,25 eur/t do 160 eur/t i rzepak: -2 eur/t do 373,75 eur/t. Rzepak nadal porusza się w trendzie bocznym w przedziale 370-380 eur/t, podczas gdy pszenica od tygodnia, a kukurydza od miesiąca, poruszają się ponad poziomem 160 eur/t.

MARS (jednostka unijna zajmująca się monitorowaniem upraw) zrewidował w dół swoje oczekiwania plonowania kukurydzy w UE do 6,84 t/ha w porównaniu do 7,23 t/ha - miesiąc wcześniej. We Francji, MARS szacuje średni plon kukurydzy na 7,65 t/ha, w porównaniu do 8,83 t/ha w sierpniu.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: