Notowania zbóż i oleistych. Pszenica w UE i oleiste zaliczyły spadki na koniec tygodnia (24.03.2017)

Amerykańskie kontrakty na soję spadły w piątek o 1,6% do poziomu najniższego od połowy października, a w całym tygodniu soja straciła na wartości 2,5%.

Notowania zbóż i oleistych. Pszenica w UE i oleiste zaliczyły spadki na koniec tygodnia (24.03.2017)

Notowania zbóż i oleistych


Jak podkreśla Andrzej Bąk z e-WGT, rosnące szacunki południowoamerykańskich zbiorów i oczekiwanie na duży areał zasiewów w USA nadal wywierają presję na ceny kontraktów. Do tego dochodzi dużo tańsza ropa i czynniki techniczne, które zachęcają fundusze hedgingowe do masowego wychodzenia z długich pozycji (odsprzedaż kontraktów).
 
Amerykańska kukurydza zaliczyła w piątek piątą sesję spadkową z rzędu, tracąc w tygodniu 3,1%. Jedynie w przypadku pszenicy SRW, fundusze hedgingowe zdecydowały się zrealizować zyski, po czterech dniach spadkowych. Najbliższa seria pszenicy podrożała w piątek 0,9%, ale w skali tygodnia straciła blisko 3%. Amerykańskie zboża i soja znajdują się w trendzie spadkowym, którego nie potrafiły przerwać nawet dobre dane eksportowe z minionego czwartku.
 
Unijne kontrakty
 
Rzepak taniał w piątek, śladem silnych spadków na rynku soi i jeszcze większych w przypadku kanadyjskiej canoli (-4,2% w skali tygodnia). Majowa seria rzepaku straciła w piątek 4,25 euro, do 401,25 eur/t, wybijając się w dół z trwającego blisko 2 tygodnie trendu bocznego. Piątkowe zamknięcie było najniższe od listopada ub. roku. Nieco większą przecenę (4,5 euro) zaliczyła sierpniowa seria rzepaku (nowe zbiory), sprowadzając notowania do poziomu (363,5 eur/t) - najniższego od połowy października. W skali tygodnia, majowa seria rzepaku potaniała o 6,25 eur/t (-1,05%), ale kontrakt sierpniowy stracił 7,75 eur/t (-2,1%).
 
Jeszce większy spadek notowań zaliczyła w minionym tygodniu unijna pszenicy. Wprawdzie w piątek seria majowa pszenicy potaniała o symboliczne 0,25 eur/t (do 167 eur/t), to jednak w skali tygodnia przecena tego kontraktu sięgnęła aż 2,9% (-5 eur/t) i sprowadziła notowania najniżej od początku grudnia 2016. Na dokładnie tym samym poziomie – 167 eur/t – znalazły się w piątek notowania pszenicy z nowych zbiorów. Dla kontraktu z realizacją we wrześniu oznacza to najniższą wycenę w historii.
 
W odróżnieniu od rzepaku i pszenicy, kukurydza ze starych zbiorów (seria na maj) zachowywała się wyjątkowo stabilnie przez cały miniony tydzień seria ta zaliczyła spadek o jedynie 0,25 eur/t (-0,15%), do 172 eur/t. W przypadku tego zboża, ale  pochodzącego już z nowych zbiorów utrzymywał się jednak trend spadkowy, a seria listopadowa straciła na wartości 3 euro (-1,7%), do 169 eur/t.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: