Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Notowania zbóż i oleistych. Unijne kontrakty zyskały nieco na wartości. Za oceanem przeważały spadki (26.01.2017)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W Chicago kukurydza i soja taniały w czwartek za sprawą kilku głównych czynników. Należą...

W Chicago kukurydza i soja taniały w czwartek za sprawą kilku głównych czynników. Należą do nich lepsze perspektyw pogodowe w Ameryce Południowej i niepewność związana z nową amerykańską polityką dotyczącą biopaliw i stosunków handlowych z partnerami oraz wczorajsze umocnienie dolara względem głównych walut.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania zbóż i oleistych

Dla soi była to piąta sesja spadkowa z ostatnich sześciu, podczas których notowania straciły blisko połowę ostatniej fali wzrostowej (z 12-18 stycznia). Olej sojowy spadł wczoraj do poziomu najniższego od dwóch miesięcy, ponieważ nowa amerykańska administracja ma krytyczny stosunek do rozbudowanego programu stosowania biopaliw w transporcie.
 
USDA opublikował w czwartek tygodniowe dane na temat zamówień eksportowych. Były one najlepsze w tym sezonie dla amerykańskiej pszenicy i bardzo dobre dla kukurydzy i soi. Spośród tych trzech głównych kontraktów tylko pszenica zdołała zamknąć czwartkową sesję na 0,3% plusie.

USA - Tygodniowe zamówienia eksportowe netto (13-19.01.2017):
 • Kukurydza: 1,391 mln ton / oczekiwano: 0,7-1,0 mln ton - oznacza to +2% tydzień do tygodnia i +63%, w stosunku do średniej z 4 tygodni;
 • Soja: 665,4 tys. ton / oczekiwano: 450-650 tys. ton – wynik lepszy o 45% niż tydzień wcześniej i o 10%, w stosunku do średniej z 4 tygodni;
 • Pszenica: 957,3 tys. ton  / oczekiwano: 200-400 tys. ton - najlepszy wynik od początku sezonu i 3 razy lepszy niż tydzień wcześniej.
Unijne kontrakty
 
Na giełdzie w Paryżu czwartkowe zamknięcie sesji było mieszane z przewagą wzrostów. Skala zwyżek serii najbliższych była niewielka i mieściła się w zakresie 0,25-0,5 eur/t- kukurydza i pszenica i 1 eur/t – rzepak. O ile notowania pszenicy znajdują się w trendzie bocznym, to najbliższa seria rzepaku wyrównała wczoraj swoje 3,5-letnie maksima (427,25 eur/t), a dla marcowej serii kukurydzy zamknięcie 171,25 eur/t było najwyższe od sierpnia 2016 roku. Rzepak z realizacją w lutym zbliża się do ostatniego dnia obrotu, który wypada w ostatni dzień stycznia (przyszły wtorek). W ocenie Andrzeja Bąka z e-WGT, rzepak z nowych zbiorów (seria sierpniowa) w większym stopniu reaguje na zmiany zachodzące na giełdowym rynku olejów roślinnych i soi. Swój  historyczny szczyt (396,75 eur/t) seria ta zanotowała 12 grudnia, kiedy to 4,5-letnie maksima zaliczał olej palmowy i 2,5 letnie olej sojowy. Od połowy stycznia analizowana seria  pozostaje w trendzie bocznym, w przedziale 387,5-390,0 eur/t.
 
Egipski GASC zakupił na przetargu 410 tys. ton pszenicy rosyjskiej, przy braku ofert z UE i Ukrainy. Ceny transakcyjne mieściły się w zakresie 203,25-204,54 usd/t (CIF) i były o około 2,5 usd/t wyższe niż na poprzednim przetargu.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
 • Dopłaty do materiału siewnego kategorii kwalifikowany
 • Dopłaty do materiału siewnego kategorii kwalifikowany

  Na podstawie podsumowania przygotowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) ze złożonych wniosków dotyczącego powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl