| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Unijne zboża i rzepak lekko w górę (22.02.2016)

W poniedziałek, kontrakty na zboża i oleiste znalazły wsparcie w drożejącej ropie oraz wzrostach na globalnym rynku akcji. Dodatkowo, unijnym kontraktom pomogło wczoraj, blisko 1% osłabienie się euro wobec dolara.

Notowania zbóż i oleistych. Unijne zboża i rzepak lekko w górę (22.02.2016)

Za gwałtowną przecenę euro, komentatorzy obciążają możliwość opuszczenia UE przez Wielką Brytanię, po czerwcowym referendum.W Paryżu, najbliższa seria pszenicy zamknęła dzień na poziomie 153 eur/t (+1 eur/t), analogiczna seria na kukurydzę podrożała o 0,5 eur/t, do 146,5 eur/t. Silniejszy wzrost, głównie dzięki 5% wybiciu cen ropy Brent,  zanotował rzepak. Majowy kontrakt umocnił się w poniedziałek o 2 eur/t, do 355,75 eur/t.

Jak informuje Andrzej Bąk z e-WGT, w Chicago, na notowania kontraktów na zboża i kompleks sojowy miały wpływ, głównie tygodniowe dane o wysyłkach eksportowych i mocno drożejący dolar. W przypadku amerykańskiej pszenicy, obydwa wymienione wyżej czynniki wspierały spadki. Silny dolar, to oczywiście mniejsza konkurencyjność amerykańskiego eksportu pszenicy. USDA w poniedziałek rano pokazał spadek o 36% (tydzień do tygodnia) i o 54% (licząc rok do roku), wysyłek eksportowych w tygodniu kończącym się 18 lutego. Tylko 245,464 tys. ton pszenicy zostało wysłane na eksport w raportowanym tygodniu. Wysyłki eksportowe pszenicy pozostają o 13% w tyle za poprzednim sezonem. Notowania pszenicy w Chicago pozostają w trendzie spadkowym, zbliżając się ponownie do poziomu silnego długoterminowego wsparcia i to pomimo 7% spadku areału zasiewów odmian ozimych.

W przypadku amerykańskiej kukurydzy i soi, bardzo dobre dane eksportowe z nawiązką zrekompensowały wpływ drożejącego dolara. USDA poinformował, że w ostatnim tygodniu wysłano na eksport 900,323 tys. ton kukurydzy, wzrost o 30% tydzień do tygodnia i tylko 1% mniej niż przed rokiem. Wysyłki eksportowe amerykańskiej kukurydzy są nadal o 19 poniżej sezonu 2014/15.

Tygodniowy eksport amerykańskiej soi osiągnął kolejny już raz bardzo dużą wielkość - 1,531 mln ton, co prawda jest to wynik nieco mniejszy niż tydzień wcześniej, ale aż 56% lepszy niż przed rokiem. Kukurydza i soja zamknęły poniedziałek na lekkich plusach.

W Chicago, inwestorzy spekulacyjni ponownie redukowali wczoraj swoje krótkie pozycje, kupując netto ok. 7 tys. kontraktów na kukurydzę i 6 tys. na soję. Jednak w przypadku pszenicy kapitał spekulacyjny sprzedał netto ok. 4 tys. kontraktów.


Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!