| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. W Chicago przeważały spadki, z kolei unijne kontrakty w większości drożały (12.09.2016)

W Paryżu najbliższa seria pszenicy zyskała 0,5 euro do 162 eur/t, rzepak umocnił się o 3,75 euro do 379,75 eur/t. Jedynie kukurydza utrzymała swoją wycenę na poziomie ze środy i kosztowała na zamknięciu 162 eur/t. Tym razem unijne kontrakty nie poddały się presji spadkowej wywieranej przez silniejsze euro i spadki notowań zbóż w Chicago.

Notowania zbóż i oleistych. W Chicago przeważały spadki, z kolei unijne kontrakty w większości drożały (12.09.2016)

Notowania zbóż i oleistych

Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, wsparciem dla cen pszenicy w Paryżu była silna sprzedaż eksportowa unijnego ziarna, na co wskazały dane tygodniowe Komisji Europejskiej. Także powrót Egiptu do skutecznego kupowania daje nadzieje na zagospodarowanie części z olbrzymiej nadwyżki pszenicy na świecie.

Egipt, jako największy światowy importer pszenicy odpowiadał w poprzednim sezonie za 6,5% całego importu (11 mln ton).


Rzepak drożeje od kilku sesji, otrzymując wsparcie ze strony soi oraz ropy. Jednak warto zwrócić uwagę, że na wykresie notowań najbliższej serii rzepaku, poziom 380 eur/t stanowi silny opór techniczny (poprzednie szczyty z sierpnia i początku września). Stąd też bardziej prawdopodobne jest dalsze pozostawanie notowań rzepaku w przedziale 370-380 eur/t niż ich wybicie w górę. W tym miejscu pamiętać należy o rozpoczynających się w USA, zapowiadanych na rekord, zbiorach soi.

Zachowanie eurodolara stanowiło w czwartek wsparcie dla wyższych cen surowców. USD podrożał  0,2% w stosunku do euro, ale w ciągu dnia kurs eurodolara był znacznie wyższy.

USA - czwartkowy (tygodniowy) raport o nowych zamówieniach eksportowych pokazał wzrost (tydzień do tygodnia) w przypadku pszenicy i kukurydzy, ale spadek zamówień na amerykańską soję. Jednocześnie dane te były w górnym zakresie oczekiwań rynkowych dla zbóż i w dolnym dla soi. Teoretycznie powinny one wspierać wzrosty notowań kontraktów na amerykańskie zboża i są prospadowe dla soi. Tymczasem, notowania najbliższych serii na pszenicę i kukurydzę zamknęły czwartek przeceną, a na soję wzrosły w Chicago.

USA-tygodniowa sprzedaż eksportowa netto (nowe zamówienia):

Pszenica: 561 tys. ton (oczekiwano: 300-550 tys. ton), tydzień wcześniej: 409,2 tys. ton.
Kukurydza: 0,922 mln ton (oczekiwano: 0,5-0,98 mln ton), tydzień wcześniej: 0,75 mln ton;
Soja: 0,876 mln ton (oczekiwano: 0,8-1,3 mln ton), tydzień wcześniej: 1,012 mln ton;

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: