Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Notowania zbóż i oleistych. W Chicago pszenica odbiła w górę o 2,5% (9.02.2017)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Kapitał spekulacyjny zamknął w czwartek część swojej olbrzymiej pozycji krótkiej w...

Kapitał spekulacyjny zamknął w czwartek część swojej olbrzymiej pozycji krótkiej w pszenicy SRW, w Chicago (odkupował kontrakty), w wyniku korekty w dół amerykańskich i światowych zapasów tego zboża. Przy okazji pszenica dotarła wczoraj do ważnego poziomu oporu technicznego, wyznaczonego przez szczyt notowań z połowy października 2016 i była najdroższa od 5 miesięcy. Amerykańskie prognozy dla soi i kukurydzy były neutralne dla notowań futures, a drożejący dolar był czynnikiem wspierającym spadki w Chicago.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania zbóż i oleistych

Czwartek był dniem publikacji kilku ważnych raportów. Obok wspomnianego miesięcznego raportu USDA z prognozą podaży i popytu na krajowym i globalnym rynku, oficjalne prognozy zbiorów napłynęły z Brazylii (lepsze od danych USDA). Amerykanie publikowali też cotygodniowy raport o zamówieniach eksportowych.
 
W ocenie Andrzeja Bąka z e-WGT, tygodniowe zamówienia eksportowe (netto) były zgodne z oczekiwaniami dla amerykańskiej pszenicy i kukurydzy i w dolnym zakresie przewidywań dla soi.
 
Fundusze hedgingowe sprzedały w czwartek netto: po ok. 10 tys. kontraktów na soję i kukurydzę, ale kupiły 10 tys. kontraktów na pszenicę.
 
W Paryżu, pszenica z dostawą w marcu zyskała na wartości skromne 0,75 euro i wyceniona została na 171,5 eur/t – najwyżej od 3 tygodni, korzystając z silnego wybicia pszenicy w Chicago. Jednak kukurydza i rzepak zamknęły dzień na symbolicznych minusach.
 
Omówienie lutowej prognozy Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa:
 
Pszenica-USA
 
Najnowsze dane USDA pokazały wzrost amerykańskiego eksportu pszenicy (+1,36 mln ton, do 27,9 mln ton) i w konsekwencji podobny spadek zapasów na koniec sezonu.
 
Pszenica-świat
 
Drugim czynnikiem zachęcającym do realizacji zysków z krótkich pozycji spekulacyjnych była korekta w dół zbiorów pszenicy w Kazachstanie (-1,5 mln t), Indiach (-3 mln ton) i minimalnie na Ukrainie (-0,2 mln t), w części tylko zrekompensowane przez lepsze zbiory w UE (+0,5 mln t). Stąd światowa produkcja pszenicy w sezonie 2016/17 została obniżona o 4,45 mln ton (w porównaniu ze styczniem), do nadal rekordowych 748,24 mln ton, a zapasy końcowe zredukowano o 4,68 mln ton, do też rekordowych 248,61 mln ton.
 
Pszenica w UE

O ile amerykański i globalny bilans zostały skorygowane w dół, to w przypadku UE korekta w górę, o 0,54 mln ton, dotyczyła produkcji pszenicy i o symboliczne 0,02 mln ton zapasów końcowych. Szacowany import obniżono z 6,5 do 6 mln ton, a eksport pozostał na poziomie 25,5 mln ton.

 
Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2 3

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
 • Dopłaty do materiału siewnego kategorii kwalifikowany
 • Dopłaty do materiału siewnego kategorii kwalifikowany

  Na podstawie podsumowania przygotowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) ze złożonych wniosków dotyczącego powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl