Notowania zbóż i oleistych. W Chicago pszenica odbiła w górę o 2,5% (9.02.2017)

Kapitał spekulacyjny zamknął w czwartek część swojej olbrzymiej pozycji krótkiej w pszenicy SRW, w Chicago (odkupował kontrakty), w wyniku korekty w dół amerykańskich i światowych zapasów tego zboża. Przy okazji pszenica dotarła wczoraj do ważnego poziomu oporu technicznego, wyznaczonego przez szczyt notowań z połowy października 2016 i była najdroższa od 5 miesięcy. Amerykańskie prognozy dla soi i kukurydzy były neutralne dla notowań futures, a drożejący dolar był czynnikiem wspierającym spadki w Chicago.

Notowania zbóż i oleistych.  W Chicago pszenica odbiła w górę o 2,5% (9.02.2017)

Notowania zbóż i oleistych

Czwartek był dniem publikacji kilku ważnych raportów. Obok wspomnianego miesięcznego raportu USDA z prognozą podaży i popytu na krajowym i globalnym rynku, oficjalne prognozy zbiorów napłynęły z Brazylii (lepsze od danych USDA). Amerykanie publikowali też cotygodniowy raport o zamówieniach eksportowych.
 
W ocenie Andrzeja Bąka z e-WGT, tygodniowe zamówienia eksportowe (netto) były zgodne z oczekiwaniami dla amerykańskiej pszenicy i kukurydzy i w dolnym zakresie przewidywań dla soi.
 
Fundusze hedgingowe sprzedały w czwartek netto: po ok. 10 tys. kontraktów na soję i kukurydzę, ale kupiły 10 tys. kontraktów na pszenicę.
 
W Paryżu, pszenica z dostawą w marcu zyskała na wartości skromne 0,75 euro i wyceniona została na 171,5 eur/t – najwyżej od 3 tygodni, korzystając z silnego wybicia pszenicy w Chicago. Jednak kukurydza i rzepak zamknęły dzień na symbolicznych minusach.
 
Omówienie lutowej prognozy Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa:
 
Pszenica-USA
 
Najnowsze dane USDA pokazały wzrost amerykańskiego eksportu pszenicy (+1,36 mln ton, do 27,9 mln ton) i w konsekwencji podobny spadek zapasów na koniec sezonu.
 
Pszenica-świat
 
Drugim czynnikiem zachęcającym do realizacji zysków z krótkich pozycji spekulacyjnych była korekta w dół zbiorów pszenicy w Kazachstanie (-1,5 mln t), Indiach (-3 mln ton) i minimalnie na Ukrainie (-0,2 mln t), w części tylko zrekompensowane przez lepsze zbiory w UE (+0,5 mln t). Stąd światowa produkcja pszenicy w sezonie 2016/17 została obniżona o 4,45 mln ton (w porównaniu ze styczniem), do nadal rekordowych 748,24 mln ton, a zapasy końcowe zredukowano o 4,68 mln ton, do też rekordowych 248,61 mln ton.
 
Pszenica w UE

O ile amerykański i globalny bilans zostały skorygowane w dół, to w przypadku UE korekta w górę, o 0,54 mln ton, dotyczyła produkcji pszenicy i o symboliczne 0,02 mln ton zapasów końcowych. Szacowany import obniżono z 6,5 do 6 mln ton, a eksport pozostał na poziomie 25,5 mln ton.

 
Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: