Notowania zbóż i oleistych. W Chicago pszenica spadła do najniższego poziomu od 5,5 roku (2.12.2015)

W środę, do czynników fundamentalnych wywierających presję na ceny amerykańskich zbóż, szczególnie pszenicy, doszła jeszcze głęboka wyprzedaż na globalnym rynku surowcowym. Było kilka przyczyn silnych spadków cen surowców. Najważniejszą z nich jest umacniający się dolar i perspektywa dalszego wzrostu wartości amerykańskiej waluty.

Notowania zbóż i oleistych. W Chicago pszenica spadła do najniższego poziomu od 5,5 roku (2.12.2015)

Notowania na CBoT

Jak relacjonuje Andrzej Bąk z e-WGT, amerykańska pszenica z dostawą w grudniu straciła wczoraj blisko 1% (szósta spadkowa sesja z rzędu) i zamknęła dzień najniżej od czerwca 2010 roku (wykres kontynuacyjny serii najbliższej). W ślad za pszenicą podążała kukurydza.

Po wtorkowych dobrych danych dla amerykańskiej kukurydzy, w środę przyszły gorsze – w ostatnim tygodniu spadła produkcja bioetanolu o 5,2% w porównaniu z rekordowym poziomem osiągniętym tydzień wcześniej. Nadal inwestorzy oczekują rychłego uwolnienia zapasów argentyńskiej kukurydzy, po objęciu urzędu przez nowego prezydenta (10-grudnia) i zapowiadanego zniesienia ceł na zboża. Argentyna dysponuje także bardzo dużymi zapasami soi, jednak w jej przypadku cło eksportowe ma być obniżone o tylko 5%.

Soja zyskała w środę lekko na wartości, mocniej, bo ponad 1% podrożał olej sojowy, co jest niezwykłym wyczynem biorąc pod uwagę ponad 4% przecenę na rynku ropy. Olej sojowy i soja korzystają z podwyższenia obowiązkowych limitów stosowania biopaliw w USA.  Wczoraj USDA poinformował o nowym zamówieniu eksportowym na 124 tys. soi ton amerykańskiej soi – była to oczywiście prowzrostowa informacja.

W Chicago, fundusze hedgingowe były w środę sprzedającymi netto 6 000 kontraktów na kukurydzę i 3 000 na pszenicę. Jednocześnie inwestorzy ci kupili netto 4 000 kontraktów na soję.

Notowania na Matif

W Paryżu sesja zakończyła się w mieszanych nastrojach. Słabe euro preferowało wzrosty notowań unijnych kontraktów, z kolei taniejące zboża w Chicago wywierały presję spadkową. Ostatecznie, najbliższa seria kukurydzy potaniała na Matif o 0,5 eur/t, analogiczna seria na pszenicę zyskała 0,25 eur/t. W nieco większym zakresie podrożał rzepak, najbliższy kontrakt umocnił się wczoraj o 1,5 eur/t.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: