Notowania zbóż i oleistych w górę (7.02.2017)

W Chicago najbliższa seria pszenicy zyskała wczoraj 1,9%, kukurydzy 1,3%, a soi 0,6% na zamknięciu wczorajszej sesji. Wzrosty dotyczyły większości towarów rolnych i miały miejsce mimo drożejącego dolara i spadków na rynku ropy. Uczestnicy rynku (głównie spekulanci) dostosowują swoje pozycje w związku z bardzo ważnymi raportami jakie napłyną na rynek już jutro. Fundusze hedgingowe były nabywcami netto we wtorek ok. 9 tys. kontraktów na kukurydzę i po ok. 6,5 tys. kontraktów na pszenicę i soję.

Notowania zbóż i oleistych w górę (7.02.2017)

Notowania zbóż i oleistych


Amerykańskim kontraktom sprzyjają ciągle silne dane eksportowe (przed przeniesieniem się popytu do Ameryki Południowej) oraz rekordowy przerób kukurydzy na bioetanol (blisko 40% amerykańskich zbiorów tego zboża przetwarzanych jest na alkohol). Prowzrostowo oddziaływało także ostatnie osłabienie amerykańskiej waluty względem euro.
 
Wczoraj USDA poinformował o nowej sprzedaży 128 tys. ton kukurydzy z dostawą do Japonii.
 
W Paryżu, kontrakty korzystały we wtorek, zarówno zwyżek mających miejsce w Chicago, jak i ze słabnącego euro. Mimo to skala wzrostów unijnych kontraktów była skromniejsza niż za oceanem z racji mniejszego zaangażowania kapitału spekulacyjnego. W ocenie Andrzeja Bąka z e-WGT, rzepak zyskał wczoraj 1,5 euro (0,36%) do 416,5 eur/t, najbliższa seria pszenicy podrożała o 0,75 euro, do  169,75 eur/t i tylko kukurydza, z realizacją w marcu, umocniła się o 2 euro (1,18%), do 172 eur/t.
 
FranceAgriMer zmniejszył swoje szacunki zbiorów kukurydzy we Francji do 9,84 mln ton, w porównaniu z 10,23 mln ton - miesiąc wcześniej. W konsekwencji obniżone zostały szacunki zapasów końcowych kukurydzy w tym kraju o 0,3 mln ton, do 2.0 mln ton.

FranceAgriMer podniósł swoje prognozy zapasów końcowych pszenicy miękkiej o 115 tys. ton, do 2,75 mln ton (3,3 mln to rok wcześniej), a wzrost eksportu poza UE do 4,9 mln ton został zniwelowany przez spadek sprzedaży wewnątrz UE.

Areał rzepaku we Francji szacowany jest na 1,4 mln ha i może zostać skorygowany w dół na wiosnę.


Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: