Notowania zbóż i oleistych. W oczekiwaniu na raport USDA (30.03.2016)

Środowa sesja w Paryżu zaczęła się od przeceny na rynku zbóż, będącej konsekwencją skokowego umocnienia się euro, we wtorek wieczorem. Spadki notowań, unijnych kontraktów na zboża, nasiliły się późnym popołudniem, po uruchomieniu sesji dziennej w Chicago. Amerykańskie kontrakty, jeszcze w czasie nocnej sesji zachowywały się wyjątkowo stabilnie, jednak już na początku dziennych notowań doszło do gwałtownych spadków cen pszenicy, a za nią także kukurydzy i soi.

Notowania zbóż i oleistych. W oczekiwaniu na raport USDA (30.03.2016)

Notowania zbóż

Jak informuje Andrzej Bąk z e0WGT, wczoraj uwidoczniła się zdecydowana przewaga sprzedających, po kilku wzrostowych sesjach. Podaż kontraktów generowana była głównie przez kapitał spekulacyjny, który w Chicago sprzedał netto ok.: 15 tys. kontraktów na kukurydzę, 8 tys. na pszenicę i 6 tys. na soję. Inwestorzy spodziewają się dobrych danych o amerykańskich zapasach kukurydzy, pszenicy i soi na dzień 1-marca, powinny one wzrosnąć do poziomów niewidzianych od wielu lat. W przypadku danych o areale zasiewów, oczekiwany jest wzrost, rok do roku, plantacji kukurydzy i soi. Nie przewiduje się większych niespodzianek, jeśli chodzi o areał amerykańskiej pszenicy, w sytuacji gdy zdecydowaną większość upraw stanowią odmiany ozime, rynek pogodził się już z blisko 7% spadkiem areału (rok do roku).

W śród przyczyn wczorajszej przeceny na rynku pszenicy wymieniana jest pogoda. Wczoraj pisałem o zapowiadanych przymrozkach w ciągu najbliższych kilku dni na wielu obszarach USA, te same mapy zapowiadają także nadchodzące opady deszczu na obszarach wielkich równin. Przypominam, że za wcześniejsze wybicie w górę notowań amerykańskiej pszenicy obwiniano, między innymi, niedobory opadów.

Dane o produkcji i zapasach etanolu wsparły spadki cen kukurydzy w Chicago. W środę publikowane były w USA dane tygodniowe na temat produkcji etanolu (głównie z kukurydzy). Średnia dzienna produkcja tego biopaliwa spadła o 3 tys. baryłek do 992 tys. baryłek. Dodatkowo wzrosły o 0,5 mln baryłek do 23 mln baryłek zapasy.

Czytaj dalej na następej stronie...Tagi:
źródło: