| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. W skali tygodnia podrożała jedynie pszenica na CBoT (2.10.2015)

Na piątkowym zamknięciu delikatnie taniały oleiste i pszenica, podczas gdy amerykańska i unijna kukurydza zakończyły dzień na lekkim plusie. Pszenica w Chicago straciła na wartości blisko 1%, jednak cały tydzień zamknęła podobnym wzrostem.

Notowania zbóż i oleistych. W skali tygodnia podrożała jedynie pszenica na CBoT (2.10.2015)

Notowania zbóż

Zdaniem Andrzeja Bąka z e-WGT, notowania amerykańskiej pszenicy wspierane są przez ubiegłotygodniowe cięcie produkcji i stanu zapasów w USA. Dodatkowo, już od kilku tygodni, obecne są obawy wynikające z suszy, do której teraz doszła zapowiedź przymrozków, na wielu rosyjskich i ukraińskich uprawach pszenicy ozimej.

Efekt El-Nino sprawia, że deficyt opadów dotyka część upraw pszenicy w Australii, jednocześnie nadmierne opady mają miejsce w Brazylii. Zbieg tych czynników wywołał zamykanie krótkich pozycji zajmowanych przez kapitał spekulacyjny w kontrakcie na pszenicę w Chicago. Z drugiej jednak strony, mimo korekty w dół amerykańskich zbiorów, mamy do czynienia z trzecim z kolei sezonem bardzo udanych, jeśli nie rekordowych, zbiorów pszenicy na świecie. Na rynku eksportowym pszenicy panuje olbrzymia konkurencja ze strony Rosji i Ukrainy, przy której amerykańskie i często unijne ziarno jest zbyt drogie. Od początku października Rosja zmniejszyła cło eksportowe na pszenicę, przez co sprzedaż pszenicy rosyjskiej jeszcze wzrośnie. Widoczne to było w wynikach przetargu na dostawy do Egiptu, który odbył się w weekend.

Na ceny kukurydzy i soi, presję spadkową wywierają trwające właśnie zbiory w USA. W miarę postępu żniw rosną prognozy zbiorów oparte na faktycznym plonowaniu upraw.

W piątek, swoje prognozy zbiorów soi i kukurydzy w USA podniosła INFORMA (wcześniej także broker FC Stone). Obie prognozy nadal pozostają minimalnie w tyle za wrześniowymi szacunkami USDA.


Już w ten piątek, USDA zaprezentuje październikowy raport, dla krajowego i światowego rynku zbóż i oleistych.

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!