Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Notowania zbóż i oleistych. W skali tygodnia podrożała jedynie pszenica na CBoT (2.10.2015)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Na piątkowym zamknięciu delikatnie taniały oleiste i pszenica, podczas gdy amerykańska i...

Na piątkowym zamknięciu delikatnie taniały oleiste i pszenica, podczas gdy amerykańska i unijna kukurydza zakończyły dzień na lekkim plusie. Pszenica w Chicago straciła na wartości blisko 1%, jednak cały tydzień zamknęła podobnym wzrostem.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania zbóż

Zdaniem Andrzeja Bąka z e-WGT, notowania amerykańskiej pszenicy wspierane są przez ubiegłotygodniowe cięcie produkcji i stanu zapasów w USA. Dodatkowo, już od kilku tygodni, obecne są obawy wynikające z suszy, do której teraz doszła zapowiedź przymrozków, na wielu rosyjskich i ukraińskich uprawach pszenicy ozimej.

Efekt El-Nino sprawia, że deficyt opadów dotyka część upraw pszenicy w Australii, jednocześnie nadmierne opady mają miejsce w Brazylii. Zbieg tych czynników wywołał zamykanie krótkich pozycji zajmowanych przez kapitał spekulacyjny w kontrakcie na pszenicę w Chicago. Z drugiej jednak strony, mimo korekty w dół amerykańskich zbiorów, mamy do czynienia z trzecim z kolei sezonem bardzo udanych, jeśli nie rekordowych, zbiorów pszenicy na świecie. Na rynku eksportowym pszenicy panuje olbrzymia konkurencja ze strony Rosji i Ukrainy, przy której amerykańskie i często unijne ziarno jest zbyt drogie. Od początku października Rosja zmniejszyła cło eksportowe na pszenicę, przez co sprzedaż pszenicy rosyjskiej jeszcze wzrośnie. Widoczne to było w wynikach przetargu na dostawy do Egiptu, który odbył się w weekend.

Na ceny kukurydzy i soi, presję spadkową wywierają trwające właśnie zbiory w USA. W miarę postępu żniw rosną prognozy zbiorów oparte na faktycznym plonowaniu upraw.

W piątek, swoje prognozy zbiorów soi i kukurydzy w USA podniosła INFORMA (wcześniej także broker FC Stone). Obie prognozy nadal pozostają minimalnie w tyle za wrześniowymi szacunkami USDA.


Już w ten piątek, USDA zaprezentuje październikowy raport, dla krajowego i światowego rynku zbóż i oleistych.

Czytaj dalej na następnej stronie...


1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl