| Autor: redakcja1

Notowania zbóż i oleistych. W środę notowania giełdowe unijnych zbóż pozostawały stabilne, ale rzepak stracił na wartości (19.04.2017)

Niepokoje związane z zimną i deszczową pogodą panującą na wielu obszarach upraw na półkuli północnej konfrontowane są z rosnącymi perspektywami zbiorów zbóż i soi w Ameryce Południowej. Stąd też notowania amerykańskich kontraktów na zboża i soję pozostają na niskich poziomach, a o kierunku zmian decydują często względy techniczne (analiza wykresów).

Notowania zbóż i oleistych. W środę notowania giełdowe unijnych zbóż pozostawały stabilne, ale rzepak stracił na wartości (19.04.2017)

Notowania zbóż i oleistych


W środę najbliższa seria kukurydzy zamknęła sesję na niezmienionym poziomie, ale majowy kontrakt na pszenicę potaniał o 0,8%. W przypadku kompleksu sojowego środowe zamknięcie było mieszane, z lekkim wzrostem notowań soi i większym oleju sojowego, ale spadkiem cen śruty sojowej. Notowania tych kontraktów konsolidują się w okolicy wielomiesięcznych minimów.
 
W środę fundusze hedgingowe były kupującym netto 6,5 tys. kontraktów na soję, ale sprzedały netto 3,5 tys. kontraktów na pszenicę i 2,5 tys. na kukurydzę.

Unijne kontrakty

 
Rzepak tracił na wartości w Paryżu pod naciskiem taniejącej ropy i przeceny na rynku oleju palmowego. Notowania ropy Brent spadły w środę ponad 3%, a kontrakt na olej palmowy stracił  16% od połowy stycznia. Produkcja oleju palmowego w Malezji rośnie, podczas gdy eksport spowalnia w związku ze spadającym popytem. Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, rynek oczekuje większych zasiewów canoli w Kanadzie tej wiosny (uprawiane są tam tylko odmiany jare rzepaku), co także wywiera presję na notowania. Ankieta Reuters pokazuje oczekiwania zasiewów canoli na poziomie 21,3 miliona akrów, przed piątkowym oficjalnym raportem. Byłoby to o 4,58% więcej niż przed rokiem.
 
Notowania oleju palmowego w Kuala Lumpur:

Unijne kontrakty na zboża oscylowały wczoraj wokół poziomu równowagi. Tylko symbolicznym wzrostem zamknęła sesję czerwcowa seria kukurydzy i wrześniowa seria na pszenicę.

Na arenie międzynarodowej Turcja kupiła 65 000 t, a Korea Południowa 120 000 t kukurydzy pochodzenia opcjonalnego.

 
USA – EIA pokazała w środę (raport tygodniowy) wzrost produkcji etanolu oraz wzrost zapasów. Drugi tydzień z rzędu utrzymała się produkcja dzienna poniżej 1 mln baryłek, stąd dane były neutralne dla notowań kukurydzy.

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!