| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Większość kontraktów taniała (18.05.2016)

Rynki zewnętrzne wspierały w środę spadek notowań na rynku zbóż i oleistych, zwłaszcza w USA. Mimo to amerykańska kukurydza i śruta sojowa utrzymały trend wzrostowy, ale pozostałe kontrakty w Chicago oraz zboża i rzepak na Matif, taniały na zamknięciu wczorajszej sesji.

Notowania zbóż i oleistych. Większość kontraktów taniała (18.05.2016)

Notowania zbóż i oleistych

Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, wczorajsze, skokowe umocnienie dolara amerykańskiego wobec euro, zagraża utrzymaniu tendencji wzrostowych w amerykańskim eksporcie. W ostatnich tygodniach kukurydza i soja pochodząca z USA były konkurencyjne w stosunku do towarów pochodzących z Ameryki Południowej, co potwierdza to raport Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC), pokazujący ceny średnie w eksporcie obowiązujące w miniony wtorek. Średnie ceny eksportowe amerykańskiej kukurydzy to 176 usd/t, podczas gdy brazylijskiej 187 usd/t i aż 190 usd/t w przypadku kukurydzy pochodzącej z Argentyny. Także amerykańska soja jest konkurencyjna cenowo. We wtorek kosztowała średnio 410 usd/t,  ok. 5 usd/t mniej od soi brazylijskiej i tylko 1 usd/t powyżej cen średnich soi argentyńskiej.

Międzynarodowa Rada Zbożowa pokazała średnią cenę w eksporcie amerykańskiej pszenicy (SRW) na poziomie 196 usd/t. Średnia ofert z Francji to ok. 177 usd / tonę, co jest najwyższym poziomem od połowy stycznia.

Taniejąca ropa, po zaskakującym wzroście zapasów w USA, także negatywnie przełożyła się wczoraj na rynek surowcowy. A jest szansa na kolejne spadki cen ropy, po tym jak nie udało się pokonać psychologicznej bariery 50 usd/baryłkę, w powiązaniu ze scenariuszem wzrostu kursu usd  względem euro.

Jednak wczorajsze informacje z amerykańskiego rynku biopaliw wsparły ceny kukurydzy w Chicago. Agencja Ochrony Środowiska zaproponowała wzrost celów mieszania biopaliw w USA w 2017 roku o 4% w porównaniu z 2016 r. Wczoraj EIA poinformowała, że zapasy etanolu spadły w ciągu tygodnia do 21,1 mln baryłek – najniżej od początku stycznia. Spadła także produkcja etanolu o 14 tys. baryłek, do średnio dziennie 948 tys. baryłek w tygodniu kończącym się 13 maja. Prowzrostowe dla kukurydzy są także oczekiwania spadku areału zasiewów w USA na rzecz soi. Należy jednak pamiętać, że majowa prognoza USDA zakładała rekordowe zbiory amerykańskiej kukurydzy w tym roku. Z punktu widzenia analizy technicznej, kukurydza w Chicago napotkała właśnie poziom silnego oporu w okolicy 4 usd/buszel, gdzie znajdują się szczyty z października 2015 i kwietnia 2016.


Argentyńskie zasiewy pszenicy (zaczną się w czerwcu) powinny wzrosnąć w tym roku o 27%, do 11,61 mln akrów, w porównaniu z 2015 rokiem. Jest to konsekwencja zniesienia ceł eksportowych na zboża i skokowej dewaluacji juana. Przypominam, że USDA prognozuje wzrost produkcji pszenicy w Argentynie z 11,3 do 14,5 mln ton w kolejnym sezonie.

Czytaj dalej na następej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!