Notowania zbóż i oleistych. Wielomiesięczne minima na giełdach (27.03.2017)

W poniedziałek unijne kontrakty na pszenicę i rzepak taniały nadal, zaliczając swoje nowe wielomiesięczne minima.

Notowania zbóż i oleistych. Wielomiesięczne minima na giełdach (27.03.2017)

Notowania zbóż i oleistych

Jak podkreśla Andrzej Bąk z e-WGT, przyczyniły się do tego, przede wszystkim, dalsze spadki notowań w Chicago, drożejące euro i oczywiście względy techniczne. W przypadku majowej i wrześniowej serii pszenicy spadek wyniósł 1,25 euro i sprowadził notowania obu kontraktów do jednego poziomu 165,75 eur/t. Kontrakt na rzepak ze starych zbiorów potaniał o 4,25 euro, do 397 eur/t, a seria na nowe zbiory (sierpniowa) straciła na wartości 1,25 euro, do 362,25 eur/t.
 
Taniejąca soja i notujące wielomiesięczne minima oleje roślinne (sojowy i palmowy) wywierają presję spadkową na unijny rzepak. W miarę stabilnie zachowują się notowania kukurydzy w Paryżu. Seria na starą kukurydzę potniała wczoraj o 0,75 euro, do 171,25 eur/t, podczas gdy kukurydza z nowych zbiorów zamknęła dzień na niezmienionym poziomie 169 eur/t.

W Chicago, wczorajsze spadki notowań zbóż i soi łagodzone były przez skokowe osłabienia dolara amerykańskiego i ponownie dobre dane eksportowe. Majowa seria na kukurydzę potaniała o symboliczne 0,2% i była to szósta sesja na minusie z rzędu. Seria najbliższa na pszenicę straciła blisko 1%, niwelując z nawiązką piątkowe odbicie w górę, a soja zamknęła dzień na 0,4% minusie. Dla kontraktów na pszenicę i kukurydzę wczorajsze zamknięcie było najniższe od 3 miesięcy, a dla soi od 5 miesięcy.

 
W Chicago fundusze hedgingowe sprzedały w poniedziałek netto ok. 4 tys. kontraktów na soję, 9 tys. na kukurydzę i 2,5 tys. na pszenicę. Kapitał spekulacyjny „gra” na spadki cen zbóż i dopiero wychodzi z zakładów na wzrosty cen soi.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: