Notowania zbóż i oleistych. Wrześniowy kontrakt na pszenicę najniżej w historii (22.03.2017)

Amerykańskie kontrakty na zboża kontynuowały w środę przeceny. Deszcze i prognoza kolejnych, na dużych obszarach amerykańskich upraw pszenicy spychają w dół notowania tego kontraktu na giełdzie w Chicago. Kukurydza podąża śladem pszenicy, a wsparciem dla spadków są prywatne prognozy większego, niż spodziewał się USDA w lutym, areału zasiewów tego zboża.

Notowania zbóż i oleistych. Wrześniowy kontrakt na pszenicę najniżej w historii (22.03.2017)

Notowania zbóż i oleistych

Wczoraj FC Stone (duży broker na rynku towarów) przedstawił swoje szacunki areału zasiewów kukurydzy w USA na 91,6 mln akrów (USDA we wstępnej prognozie z lutego przewidywał 90 mln akrów). W ubiegłym roku było to aż 94 mln akrów i rekordowa produkcja kukurydzy na poziomie 384,8 mln ton.

Soja traciła na wartości w środę pod wpływem silnej konkurencji na rynku eksportowym ze strony brazylijskich dostawców. Rekordowe prognozy zbiorów soi w Brazylii (i tak już rekordowe) nadal rosną i przekraczają w niektórych prognozach 110 mln ton (USDA – 108 mln t). Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, wcześniej amerykanie ustanowili rekord produkcji soi na poziomie 117,2 mln ton. Także taniejąca ropa wywiera presję spadkową na notowania soi.

Kontrakty w UE

Pszenica mocno taniała w środę, a seria na nowe zbiory zaliczyła najniższe zamknięcie w historii notowań tej serii. Kontrakt wrześniowy potaniał wczoraj o 1,75 euro do 167,75 eur/t. Seria na stare zbiory (realizacja w maju) straciła 2,25 euro i wyceniona została na 168,5 eur/t – najniżej od końca stycznia tego roku.

Kontrakt na nowe zbiory kukurydzy (seria na listopad) spadł w środę o 2 euro, do 170 eur/t – najniżej od początku lutego. Wysoko wyceniana seria na starą kukurydzę potaniała o 1,25 euro do 171,75 eur/t - po kilku sesjach wzrostowych.


Początkowo taniejący rzepak uzyskał wczoraj minimalne wsparcie z odbicia w górę notowań olejów roślinnych (sojowy i palmowy). Ostatecznie seria na stare zbiory (maj) zamknęła drugą sesję z rzędu na niezmienionym poziomie 407,75 eur/t, a rzepak z nowych zbiorów (seria na sierpień) podrożała o symboliczne 0,5 euro, do 370 eur/t. Dzień wcześniej kontrakt sierpniowy na rzepak zaliczył swoje 5-miesięczne minimum.

USDA poinformował w środę o nowej sprzedaży eksportowej 120 tys. ton amerykańskiej soi do Chin, z dostawą w sezonie 2017/18, oraz 120 tys. ton pszenicy HRW z dostawą do Arabii Saudyjskiej.


Tygodniowy Raport EIA pokazał lekki spadek produkcji etanolu w USA i jednoczesny spadek zapasów – dane ograniczyły skalę przecen kukurydzy, ponieważ produkcja była nadal duża na poziomie dziennym 1,044 mln baryłek. Oznacza to przerób kukurydzy na poziomie blisko 2,77 mln ton, w ciągu tygodnia.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: