| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Wyższe poziomy cen stały się okazją do sprzedaży kontraktów przez kapitał spekulacyjny (06.04.2017)

W Chicago notowania kompleksu sojowego, podobnie jak kukurydzy i pszenicy, spadły w czwartek, ciągnąc w dół większość unijnych kontraktów. Przeceny najbliższych serii kukurydzy, pszenicy i oleju sojowego mieściły się w zakresie 1,1%-1,5%,a soja i śruta sojowa traciły w przedziale 0,3%-0,4%.

Notowania zbóż i oleistych. Wyższe poziomy cen stały się okazją do sprzedaży kontraktów przez kapitał spekulacyjny (06.04.2017)

Notowania zbóż i oleistych

Amerykańskim kontraktom nie pomogły nawet dobre dane na temat zamówień eksportowych. Olbrzymie światowe zapasy i konkurencyjne dostawy kukurydzy i soi z Ameryki Południowej, która powinna odnotować rekord produkcji, wywierają presję spadkową na kontrakty.

W przypadku soi dochodzi jeszcze czynnik, którym jest oczekiwany rekordowo duży areał zasiewów soi w USA, wiosną tego roku i fakt, że mimo ostatnich przecen soja notowana jest relatywnie wysoko na tle kontraktów zbożowych.

Tygodniowe zamówienia eksportowe w USA były powyżej oczekiwań dla pszenicy i kukurydzy oraz zgodnie z przewidywaniami w przypadku soi.

W Chicago kapitał spekulacyjny był sprzedającym netto w czwartek ok. 8 tys. kontraktów na kukurydzę, 5 tys. na pszenicę i 4 tys. na soję.

Kontrakty w UE

W Paryżu, unijne kontrakty zaczęły dzień na plusach, jednak w końcowych godzinach handlu presja spadkowa przenosiła się z giełdy w Chicago na unijny rynek. Ostatecznie, czwartkowa sesja zamknęła się minimalną przeceną większości kontraktów.

W UE czwartkowe (tygodniowe) dane eksportowe były słabe. Dane celne pokazały sprzedaż tygodniową pszenicy unijnej na poziomie 237 tys. ton i 94 tys. ton jęczmienia.


W ocenie Andrzeja Bąka z e-WGT, wsparciem dla rzepaku są rosnące ceny ropy naftowej, a ta zyskała na wartości także w czwartek i to mimo wzrostu amerykańskich zapasów (raport EIA ze środy).

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!