Notowania zbóż i oleistych. Wzrosły notowania unijnych kontraktów (28.04.2016)

Unijna kukurydza i pszenica otrzymały wczoraj silne wsparcie ze strony ich amerykańskich odpowiedników. Kontrakty za oceanem wybiły się mocno w górę zaraz po otwarciu dziennej sesji, o godzinie 16:00 kukurydza i pszenica zyskiwały o ponad 2% w Chicago, a soja ponad 1% (najbliższe kontrakty).

Notowania zbóż i oleistych. Wzrosły notowania unijnych kontraktów (28.04.2016)

Notowania zbóż i oleistych

Jak relacjonuje Andrzej Bąk z e-WGT, kolejne godziny handlu przyniosły jednak korektę notowań w dół, w efekcie ceny pszenicy i soi wróciły, w Chicago, w okolice zamknięcia z dnia poprzedniego, ale kukurydza utrzymała większość wcześniejszego wzrostu. Unijne kontrakty na zboża (zamykają się wcześniej) i nie zdążyły dostosować swoich wycen wczoraj i zrobią to zapewne dzisiaj.

Pogoda poprawia się w Ameryce Południowej, jednak opóźnienia i straty w zbiorach soi w Argentynie i słabsze zbiory kukurydzy w Brazylii są nieuniknione. Dla równowagi, perspektywy nowych zbiorów zbóż i soi na półkuli północnej są aktualnie bardzo dobre, a zapasy po obecnym sezonie będą olbrzymie. Mający tego świadomość farmerzy amerykańscy (także inni korzystający z rynku futures) wykorzystują spekulacyjne wzrosty notowań do zabezpieczenia ceny sprzedaży tegorocznych zbiorów.


Gwałtownie rośnie amerykański eksport

O ile przez większość sezonu, amerykański eksport, szczególnie zbóż, był zdecydowanie słabszy niż sezon wcześniej, to ostatnio zamówienia na kukurydzę, pszenicę i soję, pochodzącą z USA gwałtownie rosną.  Sprzyja temu spowolnienie i podrożenie eksportu z Basenu Morza Czarnego, gdzie zapasy powoli się wyczerpują, a umacniające się waluty (rubel zyskuje wraz z ropą) windują ceny.

Mniejsza jest także podaż soi i śruty sojowej (jak na tę część sezonu) pochodzącej z Ameryki Południowej. Do tego dochodzi rosnący kurs brazylijskiego reala i w mniejszym stopniu, ale także drożejące argentyńskie peso. To wszystko razem generuje silny popyt na towary z USA.

Unijne kontrakty w górę

Notowania, serii majowej, pszenicy w Paryżu nadal pozostają w pobliżu historycznych minimów (150,5 eur/t dla tej serii). Wczoraj jednak pszenica odbiła w górę o blisko 2 euro do 153 eur/t, otrzymując wsparcie od drożejącej kukurydzy i amerykańskiego kontraktu na pszenicę. Pszenica wspierana jest także przez utrzymujący się na dobrym poziomie popyt eksportowy. Wczoraj KE poinformowała o wydaniu licencji eksportowych na sprzedaż 599 tys. ton unijnej pszenicy i 174 tys. ton jęczmienia.

Kukurydza podrożała wczoraj o 2,25 euro (+1,4%), do 165 eur/t i była to czwarta sesja wzrostowa z rzędu. Zmalała podaż kukurydzy ukraińskiej, a jej ceny wzrosły, rośnie konkurencyjność amerykańskiego eksportu windując ceny w Chicago.


Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: