| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Wzrostowy tydzień dla amerykańskich kontraktów na zboża i soję (19.08.2016)

Słabnący dolar amerykański i kontynuacja wzrostów na rynku ropy pociągnęły w górę notowania kontraktów w Chicago, w minionym tygodniu. Najbliższe serie kukurydzy i soi zyskały w skali tygodnia 3,7% i 2,4%, a pszenica podrożała o nieco ponad 1%.

Notowania zbóż i oleistych. Wzrostowy tydzień dla amerykańskich kontraktów na zboża i soję (19.08.2016)

Notowania zbóż i oleistych

W odbiciu na rynku zbóż i soi nie przeszkodziły nawet bardzo dobre prognozy USDA zawarte w sierpniowym raporcie. W ocenie Andrzeja Bąka z e-WGT, dodatkowym czynnikiem wspierającym wzrosty na giełdzie w Chicago były silny popyt eksportowy oraz wątpliwości czy rekordowe plony soi i kukurydzy zostaną osiągnięte.

W Paryżu, śladem drożejącej soi i ropy podążał kontrakt na unijny rzepak. Najbliższa seria podrożała w ujęciu tygodniowym 8,5 eur/t (+2,3%), do 378 eur/t w piątek. W minioną środę rzepak ustanowił swój 2-miesięczny szczyt, wznosząc się na chwilę do poziomu 380,5 eur/t. W przypadku unijnych zbóż, umacniające się euro zniwelowało prowzrostowy wpływ amerykańskich kontraktów. Najbliższa seria kukurydzy podrożała w ciągu tygodnia o tylko 1 eur/t (0,6%), podczas gdy analogiczny kontrakt na pszenicę potaniał o 1,75 eur/t (-1,1%).

Zgodnie z sierpniową prognozą Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), świat stoi w obliczu kolejnego rekordowego sezonu w produkcji pszenicy (743,4 mln t), kukurydzy (1028,4 mln t) i soi (330,4 mln t). Doskonałe zbiory w tym roku zaliczyć powinny Stany Zjednoczone i kraje Basenu Morza Czarnego. W konsekwencji globalne zapasy zbóż, w tym pszenicy i kukurydzy, powinny mocno wzrosnąć w sezonie 2016/17.

Mniej optymistycznie wygląda prognoza światowego bilansu na rynku soi. W tym przypadku zapowiadany silny wzrost konsumpcji (głównie ze strony Chin) wchłonąć powinien rekordowe zbiory, stąd też prognozowane przez USDA zapasy na koniec sezonu 2016/17 powinny lekko spaść, trzeci sezon z rzędu.


Pogarsza się kondycja upraw kukurydzy we Francji, FranceAgriMer zrewidował w dół ocenę upraw. W ciągu tygodnia, z 68% do 63%, spadł udział plantacji kukurydzy zaliczonych do dwóch najlepszych kategorii. W konsekwencji zbiory francuskiej kukurydzy mogą spaść do 13 mln ton. Już teraz ograniczona produkcja pszenicy we Francji zmusza przedsiębiorców do poszukiwania tego zboża na Litwie i w Wielkiej Brytanii.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: