Notowania zbóż i oleistych. Wzrosty po obu stronach Atlantyku (29.03.2016)

W dniu 31-marca br. USDA opublikuje swoje najnowsze prognozy areału zasiewów amerykańskich upraw kukurydzy, soi i pszenicy. Będą to bardzo ważne dane, na bazie których tworzone będą prognozy tegorocznych zbiorów w USA. Z uwagi na ryzyko gwałtownych zmian notowań, inwestorzy finansowi redukują znaczną część swoich krótkich pozycji w zbożach.

Notowania zbóż i oleistych. Wzrosty po obu stronach Atlantyku (29.03.2016)

Notowania w USA

W Chicago, proces zamykania krótkich pozycji w pszenicy i kukurydzy (odkupowanie kontraktów) przez kapitał spekulacyjny, zaczął się jeszcze przed przerwą świąteczną i kontynuowany jest także od początku tego tygodnia. W przypadku soi inwestorzy finansowi kupują kontrakty, powiększając swoją pozycję długą netto. Szacuje się, że we wtorek fundusze hedgingowe nabyły netto ok. 9 tys. kontraktów na kukurydzę i po ok. 8 tys. na soję i pszenicę.

W USA bacznie analizowane są także długoterminowe prognozy pogodowe. Ostatnio coraz częściej mówi się o łagodzeniu zjawiska El Nino, przynoszącego między innymi dużo wilgoci do Ameryki Północnej, a w zamian rośnie prawdopodobieństwo zjawiska La Nina, niosącego ze sobą deficyt opadów w nadchodzących miesiącach.

Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, dodatkowym wsparciem dla amerykańskich kontraktów było wczorajsze skokowe osłabienie dolara wobec euro, po wystąpieniu szefowej FED, w którym ostrożnie odniosła się do możliwości podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych w tym roku.

Notowania w UE

W Paryżu, unijne kontrakty podążały we wtorek śladem rynku amerykańskiego. Unijna pszenica miała do nadrobienia poniedziałkowy 1,7% wzrost amerykańskiego kontraktu, ponieważ unijny rynek giełdowy zaczął swoje notowania z jednodniowym opóźnieniem w stosunku do giełdy w Chicago.

Najbliższe serie unijnej pszenicy i kukurydzy zamknęły wczorajszą sesją wzrostem odpowiednio: 1,5 euro – kukurydza do 157,25 eur/t  i 2,5 euro - pszenica do 159 eur/t. Jeszcze mocniej podrożał we wtorek rzepak, najbliższy termin realizacji zyskał 4,25 euro, zamykając dzień ceną 368,25 eur/t.

Rzepakowi pomagają wzrosty notowań soi i canoli ale także informacje z Chin, że tamtejsze władze przełożyły decyzję o zaostrzeniu kryteriów jakościowych w stosunku do importowanych nasion, z 1-kwietnia do 1-września.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: