Notowania zbóż i oleistych. Za nami tydzień wzrostów na giełdach (27.05.2016)

W Polsce świętowaliśmy długi weekend, a w tym czasie notowania kukurydzy oraz kontraktów na soję, śrutę sojową oraz unijny rzepak zaliczały swoje długoterminowe maksima. Amerykański kontrakt na kukurydzę (seria najbliższa) podrożał w ubiegłym tygodniu o blisko 5%, podczas gdy jego unijny odpowiednik zyskał 3%. Tak droga unijna kukurydza była ostatnio w listopadzie 2015, a w przypadku najbliższej serii notowanej w Chicago, piątkowe zamknięcie było najwyższe od lipca 2015.

Notowania zbóż i oleistych. Za nami tydzień wzrostów na giełdach (27.05.2016)

Notowania zbóż i oleistych

W ocenie Andrzeja Bąka z e-WGT, nadal to kapitał spekulacyjny ma znaczący udział w kształtowaniu cen w Chicago. W piątek fundusze hedgingowe były nabywcami netto ok. 10 tys. kontraktów na kukurydzę i 6 tys. na soję. Jednak w przypadku pszenicy inwestorzy ci sprzedali netto ok. 1 tys, kontraktów.

Ceny kukurydzy rosną z jednej strony pod wpływem silnego amerykańskiego eksportu, a z drugiej za sprawą słabych perspektyw dla brazylijskiej produkcji (trwa tam II zbiór).

Opóźniają się także zbiory kukurydzy w Argentynie. Według Buenos Aires Grain Exchange rolnicy argentyńscy w ciągu tygodnia zebrali tylko 1% areału kukurydzy, zwiększając zaawansowanie zbiorów do 29%. Jednak Giełda pozostawiła swoje prognozy zbiorów na niezmienionym poziomie 25 mln ton (USDA 27 mln ton). Za to zbiory soi przyspieszyły w Argentynie, według Buenos Aires Grain Exchange, argentyńscy rolnicy zebrali w ciągu tygodnia 11% areału soi, osiągając zaawansowanie w 72%. Według giełdy w Buenos Aires produkcja soi w tym kraju powinna spaść w tym sezonie do 56 mln ton (USDA 56,5 mln ton), w porównaniu do 61,4 mln ton w sezonie 2014/15.

Znaczący wzrost tygodniowy zaliczyła nawet pszenica. Kontrakt najbliższy w Chicago umocnił się o 3%, a analogiczna seria unijnej pszenicy podrożała w ciągu tygodnia o 2,1% (+3,5 eur/t), do 167 eur/t na piątkowym zamknięciu.

Przeciągające się deszcze pogarszają kondycję pszenicy we Francji i stanowią zagrożenie dla jakości ziarna w USA. Według FranceAgriMer, udział francuskiej pszenicy miękkiej, ocenionej jako "dobra" lub "doskonała" spadł w ciągu tygodnia o 3%, do 83%. W połowie kwietnia było to 92%, a przed rokiem 91%. Pomimo spadku ocen, stan francuskiej pszenicy jest nadal bardzo dobry, a oczekiwania dla całej UE są wysokie. Potwierdzają to prognozy IGC (Międzynarodowa Rada Zbożowa) z ubiegłego czwartku, w których podniesiono unijną produkcję pszenicy w tym roku o 1,5 mln ton, do 153,6 mln ton (łącznie z durum).

Rosyjski eksport pszenicy wyniósł od początku sezonu 23,1 mln ton (do 23 maja), w porównaniu do 21,05 mln t w tym samym okresie sezon wcześniej.

W Chinach, z powodzeniem, zakończyła się pierwsza aukcja sprzedaży kukurydzy z olbrzymich państwowych zapasów. Sprzedano blisko 0,9 mln ton ziarna pochodzącego ze zbiorów 2012. Chińskie zapasy kukurydzy szacowane są (na koniec tego sezonu) na olbrzymie 109,5 mln ton (ponad 50% światowych zapasów).

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: