Notowania zbóż i oleistych. Zawirowania pogodowe podbijają notowania zbóż i oleistych (6.06.2016)

Amerykańskie kontrakty na zboża i soję kontynuowały w poniedziałek wzrosty, wspierane przez obawy, że deszcze w Argentynie i Europie oraz susza w Brazylii i w USA (w kolejnych miesiącach) może ograniczyć produkcję roślinną.

Notowania zbóż i oleistych. Zawirowania pogodowe podbijają notowania zbóż i oleistych (6.06.2016)

Notowania zbóż i oleistych na CBoT

W Chicago Board of Trade liderem wzrostów była w poniedziałek kukurydza, seria najbliższa wybiła się o 2,2% w górę do poziomu najwyższego od lipca 2015 (patrz wykres). Pszenica w Chicago wzrosła o 2,1% i tak droga nie była od 21-kwietnia. Dla obu tych kontraktów była to czwarta z rzędu sesja wzrostowa i siódma na osiem ostatnich.

Najbardziej płynny (najbliższy) kontrakt na soję zamknął dzień 0,6% wzrostem, minimalnie poniżej 2-letniego szczytu osiągniętego w miniony czwartek, ale już seria listopadowa na soję (nowy zbiór) zyskała 1,8% i była najdroższa od 2-lipca 2012 roku.


W ocenie Andrzeja Bąka z e-WGT, nadal kapitał spekulacyjny rozszerza grę na wzrosty cen kompleksu sojowego i kukurydzy w Chicago (dokupuje kontrakty) i jednocześnie zmniejsza zakłady na spadek cen pszenicy (odkupuje kontrakty). Fundusze hedgingowe były w poniedziałek kupującymi netto ok.: 15 tys. kontraktów na kukurydzę, 10 tys. na soję i 6 tys. na pszenicę.

Poniedziałkowe, amerykańskie dane o wysyłkach eksportowych wsparły notowania kukurydzy, były neutralne dla pszenicy i słabe dla soi. Raport USDA pokazał tygodniowe załadunki kukurydzy na poziomie 1,068 mln ton. Oznacza to wzrost tygodniowy o 36% i o 42% w stosunku do analogicznego tygodnia sprzed roku. Nadal (zrealizowany) amerykański eksport kukurydzy pozostaje w tyle o 9,7% za tempem z sezonu 2014/15. Wysyłki tygodniowe amerykańskiej pszenicy osiągnęły poziom 390,185 tys. ton (-22% tydzień do tygodnia, ale +25% licząc rok do roku), a soi tylko 98,378 tys. ton (52% mniej niż przed tygodniem i 55% mniej niż rok temu).

Roczne maksima notowań kukurydzy w Paryżu, a pszenica najdroższa od stycznia

Na giełdzie w Paryżu, unijne kontrakty drożały w ślad za wzrostami notowań za oceanem. W miniony piątek ostatecznie zakończyły się notowania czerwcowej serii na kukurydzę (175,25 eur/t). Od poniedziałku najbliższym terminem wykonania kontraktu na kukurydzę jest termin sierpniowy. Seria ta zyskała wczoraj na wartości 1,4% (2,5meur/t) i zamknęła dzień ceną 184 eur/t. Także unijna pszenica korzysta ze wzrostów amerykańskiego kontraktu oraz niepokoju o kondycję francuskich zasiewów. W poniedziałek, seria wrześniowa podrożała na zamknięciu o 2 euro (+1,2%) do 171,25 eur/t, ale w ciągu dnia dotknęła poziomu 174 eur/t (najwyżej od grudnia 2015).

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: