| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Zboża i oleiste kontynuowały spadki (17.09.2015)

Słabe dane eksportowe i rozkręcające się amerykańskie zbiory, pogłębiły w czwartek spadki notowań kukurydzy i soi. Według Andrzeja Bąka z e-WGT, duża podaż pszenicy na świecie wywiera presję na niższe ceny. W czwartek zboża i oleiste zaliczyły kolejną spadkową sesję po obu stronach Atlantyku i powoli wracają w kierunku długookresowych minimów sprzed ubiegłego piątku, kiedy to USDA zaskoczył rynek, tnąc prognozę amerykańskich zbiorów kukurydzy.

Notowania zbóż i oleistych. Zboża i oleiste kontynuowały spadki (17.09.2015)

Notowania zbóż

FED pozostawił wczoraj stopy procentowe na niezmienionym poziomie, konsekwencją tej decyzji było ponad 1% osłabienie się usd w stosunku do euro. Teoretycznie daje to szansę na odbicie w górę notowań amerykańskich kontraktów podczas piątkowej sesji.

Tygodniowe dane USDA na temat rezerwacji eksportowych:

Kukurydza: 533 tys. ton (oczekiwano: 400-600 tys. ton);
Soja: 0,912 mln ton (oczekiwano: 0,9-1,3 mln ton);
Pszenica: 378 mln ton (oczekiwano: 250-400 tys. ton).

Lepsze prognozy dla unijnej pszenicy i złe dla kukurydzy


Strategie Grains (Francja) zmniejszyła swoją prognozę unijnych zbiorów kukurydzy o 2,2 mln ton, do 57,4 mln ton (USDA: 58 mln ton), jednocześnie podnosząc o 3,5 mln ton, swoje szacunki produkcji pszenicy miękkiej w UE do 147,5 mln ton (tylko 1,5 mln ton mniej od ubiegłorocznego rekordu). Eksport unijnej pszenicy szacowany jest w tym sezonie na 27 mln ton, w porównaniu do rekordowych 32,5 mln ton w sezonie 2014/15.

El-Nino nie takie straszne dla australijskich upraw pszenicy

Od początku sierpnia kolejne ośrodki analityczne podnoszą perspektywy dla australijskiej produkcji pszenicy. Rosną szanse, że zbiory pszenicy w Australii mogą przekroczyć 27 mln ton (26 mln ton-USDA), byłby to drugi wynik w historii i to mimo rozwijającego się zjawiska El-Nino. Oznaczałoby to wzrost australijskiego eksportu do ok. 18 mln ton i jeszcze większą konkurencję o rynki zbytu.


Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!