| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Zboża i oleiste taniały (8.10.2015)

Najbliższe serie amerykańskich kontraktów na kukurydzę i soję potaniały na wczorajszym zamknięciu o ok. 1% i tylko nieco mniej w przypadku pszenicy. W Paryżu przeceny kukurydzy i rzepaku były minimalne (-0,25 eur/t), podczas gdy pszenica (najbliższa seria) podrożała o niespełna 1 eur/t.

Notowania zbóż i oleistych. Zboża i oleiste taniały (8.10.2015)

Notowania zbóż

Dzisiaj (09-10-2015) nastąpi rozstrzygnięcie kolejnego przetargu na zakup pszenicy, organizowanego przez egipski GASC. Poprzednie przetargi wygrywała pszenica rosyjska, w mniejszym zakresie ukraińska i tylko 1 partia (60 tys. ton) dotyczyła pszenicy francuskiej.

Jak przypomina Andrzej Bąk z e-WGT, w piątek, o godz. 18:00 naszego czasu, amerykanie opublikują comiesięczną prognozę, która pozwoli na nowo spojrzeć na światowy i amerykański rynek zbóż i oleistych. Październikowe prognozy są dużo bardziej wiarygodne (od tych wcześniejszych) w szacowaniu produkcji amerykańskiej soi i kukurydzy, a tym samym bilansu na świecie, ponieważ w chwili przygotowywania raportu zbiory amerykańskie są już mocno zaawansowane. Stąd też raport z października jest jednym z najważniejszych w roku i jest źródłem dużej zmienności cen.

USDA publikowała w czwartek cotygodniowy raport o zamówieniach eksportowych

Kukurydza (USA): Raport pokazał słabe dane dla amerykańskiej kukurydzy, spodziewano się rezerwacji na 550-750 tys. ton, podczas gdy faktycznie zarezerwowano tylko 467 tys. ton. Obecne zobowiązania eksportowe (wywózki i zamówienia) stanowią tylko 72% tych z sezonu poprzedniego.


Soja (USA): Blisko dwukrotnie większe od oczekiwań dane, dotyczyły soi. W ostatnim tygodniu eksport netto wyniósł 2,28 mln ton, oczekiwano 0,7-1,2 mln ton. Jest to wynik realizacji dużego umowy ramowej podpisanej przez premiera Chin, podczas niedawnej wizyty w USA.

Pszenica (USA): Niezła była także sprzedaż tygodniowa amerykańskiej pszenicy (rezerwacje eksportowe netto). Oczekiwano rezerwacji w przedziale 175-375 tys. ton, podczas gdy raport pokazał wielkość 293,1 tys. ton. Skumulowany eksport jest o 17% mniejszy, niż był w 18 tygodniu w 2014 roku. Sezon gospodarczy dla pszenicy zaczyna się w USA 1 czerwca, podczas gdy w UE 1 lipca.

Oczekiwania rynkowe w stosunku do, publikowanej dzisiaj, październikowej prognozy USDA


Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!