Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Notowania zbóż i oleistych. Zboża i rzepak w dół (27.10.2015)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Po poniedziałkowym spekulacyjnym wybiciu w górę w Chicago, we wtorek amerykańskie zboża...

Po poniedziałkowym spekulacyjnym wybiciu w górę w Chicago, we wtorek amerykańskie zboża traciły na wartości. Jedynie grudniowa seria pszenicy zamknęła dzień na minimalnym plusie, podczas gdy dalsze serie zaliczyły straty. Wsparciem dla notowań pszenicy był poniedziałkowy raport USDA, pokazujący w swojej pierwszej ocenie, słabą kondycję zasiewów pszenicy ozimej.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania zbóż

Problemy pogodowe zagrażają oziminom także w Rosji, na Ukrainie, a sucha pogoda wynikająca z El-Nino zmniejszy australijskie zbiory. Także niezłe tygodniowe dane eksportowe (raport w poniedziałek) były pewnym wsparciem dla cen pszenicy. Z drugiej jednak strony światowe magazyny wypełnione są pszenicą, a zapasy wciąż rosną - zauważa Andrzej Bąk z e-WGT.

Na półkuli północnej kończą się zbiory kukurydzy, mimo że gorsze w tym roku od ubiegłorocznego rekordu, to jednak lawinowo rosnąca podaż napływa na rynek i wymusza przeceny. Amerykańska kukurydza, sprzedaje się w tym sezonie słabo ze względu na wysokie notowania dolara, podczas gdy rekordowo tani brazylijski real podwoił brazylijski eksport kukurydzy w tym miesiącu.

Według oficjalnych danych, eksport kukurydzy z Brazylii wyniósł w pierwszych 3 tygodniach października 266,2 tys. ton na dobę. W październiku 2014 średnia dzienna sprzedaż eksportowa brazylijskiej soi wyniosła tylko 138,2 tys. ton. Co ciekawe, nawet amerykańscy przedsiębiorcy podejmują pierwsze próby importu tańszej kukurydzy z Brazylii.
 
W poniedziałkowym raporcie Crop Progress (opublikowany już po zamknięciu sesji) USDA pokazał utrzymujące się szybkie tempo zbiorów amerykańskiej soi i kukurydzy. Farmerzy osiągnęli  w minioną niedzielę 87% zaawansowanie zbiorów soi, w porównaniu do 77% tydzień wcześniej i 80% dla średnia z 5 lat. Żniwa kukurydziane w USA przebiegają sprawnie i osiągnęły poziom 75% areału w porównaniu do 59% tydzień wcześniej i 69%-średnia pięcioletnia. Zaawansowanie zasiewów pszenicy ozimej w USA osiągnęło poziom 83% i tylko minimalnie pozostaje w tyle za średnią pięcioletnią (85%).

USDA dokonała pierwszej w tym sezonie oceny stanu zasiewów pszenicy ozimej. Wynik na początku sezonu wegetacyjnego jest słaby, do dwóch najlepszych kategorii (dobry, doskonały) zakwalifikowano zaledwie 47% areału (59% w 2014 roku). Kondycja upraw powinna się jednak poprawić w kolejnym raporcie, po opadach deszczu w miniony weekend i zapowiedzi kolejnych w tym tygodniu na wielu obszarach amerykańskich upraw dotkniętych suszą.


Czytaj dalej na następnej stronie...


1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl