| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Zboża i rzepak w dół (27.10.2015)

Po poniedziałkowym spekulacyjnym wybiciu w górę w Chicago, we wtorek amerykańskie zboża traciły na wartości. Jedynie grudniowa seria pszenicy zamknęła dzień na minimalnym plusie, podczas gdy dalsze serie zaliczyły straty. Wsparciem dla notowań pszenicy był poniedziałkowy raport USDA, pokazujący w swojej pierwszej ocenie, słabą kondycję zasiewów pszenicy ozimej.

Notowania zbóż i oleistych. Zboża i rzepak w dół (27.10.2015)

Notowania zbóż

Problemy pogodowe zagrażają oziminom także w Rosji, na Ukrainie, a sucha pogoda wynikająca z El-Nino zmniejszy australijskie zbiory. Także niezłe tygodniowe dane eksportowe (raport w poniedziałek) były pewnym wsparciem dla cen pszenicy. Z drugiej jednak strony światowe magazyny wypełnione są pszenicą, a zapasy wciąż rosną - zauważa Andrzej Bąk z e-WGT.

Na półkuli północnej kończą się zbiory kukurydzy, mimo że gorsze w tym roku od ubiegłorocznego rekordu, to jednak lawinowo rosnąca podaż napływa na rynek i wymusza przeceny. Amerykańska kukurydza, sprzedaje się w tym sezonie słabo ze względu na wysokie notowania dolara, podczas gdy rekordowo tani brazylijski real podwoił brazylijski eksport kukurydzy w tym miesiącu.

Według oficjalnych danych, eksport kukurydzy z Brazylii wyniósł w pierwszych 3 tygodniach października 266,2 tys. ton na dobę. W październiku 2014 średnia dzienna sprzedaż eksportowa brazylijskiej soi wyniosła tylko 138,2 tys. ton. Co ciekawe, nawet amerykańscy przedsiębiorcy podejmują pierwsze próby importu tańszej kukurydzy z Brazylii.
 
W poniedziałkowym raporcie Crop Progress (opublikowany już po zamknięciu sesji) USDA pokazał utrzymujące się szybkie tempo zbiorów amerykańskiej soi i kukurydzy. Farmerzy osiągnęli  w minioną niedzielę 87% zaawansowanie zbiorów soi, w porównaniu do 77% tydzień wcześniej i 80% dla średnia z 5 lat. Żniwa kukurydziane w USA przebiegają sprawnie i osiągnęły poziom 75% areału w porównaniu do 59% tydzień wcześniej i 69%-średnia pięcioletnia. Zaawansowanie zasiewów pszenicy ozimej w USA osiągnęło poziom 83% i tylko minimalnie pozostaje w tyle za średnią pięcioletnią (85%).

USDA dokonała pierwszej w tym sezonie oceny stanu zasiewów pszenicy ozimej. Wynik na początku sezonu wegetacyjnego jest słaby, do dwóch najlepszych kategorii (dobry, doskonały) zakwalifikowano zaledwie 47% areału (59% w 2014 roku). Kondycja upraw powinna się jednak poprawić w kolejnym raporcie, po opadach deszczu w miniony weekend i zapowiedzi kolejnych w tym tygodniu na wielu obszarach amerykańskich upraw dotkniętych suszą.


Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!