Notowania zbóż i oleistych. Zboża w górę, soja i rzepak w dół (22.02.2017)

W Chicago, soja ma za sobą czwartą sesją spadkową z rzędu, a notowania marcowej serii kontraktu spadły do poziomu najniższego od trzech tygodni. Soja traci na wartości pod wpływem oczekiwanej rekordowej produkcji nasion w Ameryce Południowej, a także przed ogłoszeniem przez USDA pierwszych prognoz areału zasiewu.

Notowania zbóż i oleistych. Zboża w górę, soja i rzepak w dół (22.02.2017)

Notowania zbóż i oleistych

Amerykański Departament Rolnictwa ogłosi swoje wstępne szacunki podczas forum rolniczego na temat perspektyw upraw, odbywającego się w czwartek i piątek w Arlington. Większość obserwatorów rynku oczekuje przesunięć areału zasiewu, z kukurydzy i pszenicy na korzyść soi (do rekordowego poziomu), która gwarantuje większą opłacalność.

W odróżnieniu od soi, amerykańskie kontrakty na pszenicę i kukurydzę powróciły do wzrostów, po ubiegłotygodniowej korekcie spadkowej. Wyższym cenom na światowym rynku zbóż sprzyja mocny rubel (dzięki wysokim cenom ropy), a przez to mniejsza konkurencja ze strony rosyjskich dostawców, po rekordowych zbiorach. Dodatkowym argumentem zachęcającym do „gry na wzrosty” jest obowiązujący w kukurydzy i pszenicy (Chicago) trend wzrostowy. Także ostatnie wypowiedzi Donalda Trumpa złagodziły obawy o przyszłość przemysłu biopaliwowego w USA, a pamiętać należy, że to na ten cel przeznacza się blisko 40% zebranej kukurydzy. Prawdopodobnie mniejszy areał amerykańskiej kukurydzy w tym roku i na pewno pszenicy także ma wydźwięk prowzrostowy. W ocenie Andrzeja Bąka z e-WGT, na dalszy rozwój sytuacji będzie także wpływać zachowanie się rynku walutowego w przyszłości. Ewentualne umacnianie się amerykańskiej waluty (FED powinien podnieść stopy procentowe w marcu) będzie niekorzystne dla krajowego eksportu, szczególnie w kontekście nadchodzących rekordowych zbiorów soi i kukurydzy w Ameryce Południowej.

W Chicago, fundusze hedgingowe były sprzedającym netto ok 5 tys. kontraktów na soję, ale kupiły netto 6,5 tys. kontraktów na kukurydzę i 5,5 tys. na pszenicę.


Notowania w Paryżu

Unijne kontrakty na zboża korzysta wczoraj ze słabszego euro (przez większość sesji) oraz wzrostów notowań w Chicago. Tylko rzepak, szczególnie seria na stare zbiory, stracił na wartości trzecią sesję z rzędu. Przewartościowane, w porównaniu do pozostałych kontraktów na oleiste, wyceny rzepaku spadają w ślad za przeceną kontraktów na soję i oleje roślinne.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: