| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Zdecydowana przecena kontraktów na zboża i kompleks sojowy (16.02.2017)

Inwestorzy postanowili zrealizować zyski z ostatniej fali wzrostowej notowań amerykańskiej kukurydzy i pszenicy. Ceny tych kontraktów spadły o 1,4%-1,5%, na zamknięciu czwartkowej sesji i tracą nadal dzisiaj, podczas notowań nocnych.

Notowania zbóż i oleistych. Zdecydowana przecena kontraktów na zboża i kompleks sojowy (16.02.2017)

Notowania zbóż i oleistych

Jest to na razie typowa korekta techniczna, w trwającym od grudnia trendzie wzrostowym. Kontraktom w Chicago nie pomogła nawet wczorajsza silna przecena dolara względem euro, ani dobre dla pszenicy i soi dane eksportowe. Podobna skala przeceny objęła wczoraj kontrakty na kompleks sojowy. Najbliższa seria soi potaniała o 1,65% na zamknięciu, a dzisiaj wybiła się w dół z zakresu trwającej tydzień konsolidacji. Fundusze hedgingowe były w czwartek sprzedającym netto: 10 tys. kontraktów na soję, 9 tys. na kukurydzę i 5 tys. na pszenicę.

Notowania na Euronext

Także w Paryżu doszło w czwartek do lekkiej realizacji zysków, której sprzyjało umocnienie się euro w stosunku do usd. Skala przecen unijnych kontraktów była niewielka, ponieważ w czasie gdy zamykała się giełda w Paryżu, za oceanem pszenica jeszcze drożała lekko, a kukurydza i soja notowane były na tylko symbolicznych minusach. W piątek giełda w Paryżu reaguje spadkami na to co działo się w czwartek i dzieje dzisiaj w Chicago.

Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, publikowane w czwartek, tygodniowe dane USDA o zamówieniach eksportowych netto, okazały się być były powyżej oczekiwań dla amerykańskiej pszenicy i soi. W przypadku kukurydzy zamówienia na sezon obecny (2016/17) były gorsze niż przewidywano, ale zamówienia na sezon 2017/18 przekroczyły oczekiwania rynku.

W ostatnim tygodniu eksport pszenicy unijnej wyniósł 263,6 tys. ton, co daje od początku sezonu 15,54 mln ton, w porównaniu do 16,85 mln ton, w analogicznym okresie przed rokiem. Do tej pory wyeksportowano poza UE tylko 2,9 mln ton jęczmienia, w porównaniu do 6,8 mln ton w analogicznym czasie w sezonie 2015/16.

Egipt ogłosił w czwartek przetarg na zakup pszenicy, którego wyniki będą znane dzisiaj.

Japonia zakupiła wczoraj na przetargu 87,4 tys. ton amerykańskiej pszenicy.

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!