| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Zdecydowana przecena kontraktów na zboża i rzepak (14.06.2016)

Na Euronex-Matif wtorkowa sesja zakończyła się zdecydowaną przeceną kontraktów na zboża i rzepak. Liderem wczorajszych spadków była pszenica, która taniała po obu stronach Atlantyku. Seria najbliższa straciła w Paryżu 3,75 eur/t (-2,2%), a analogiczny kontrakt na amerykańską pszenicę (SRW) potaniał 1,3% i była to czwarta sesja spadkowa z rzędu.

Notowania zbóż i oleistych. Zdecydowana przecena kontraktów na zboża i rzepak (14.06.2016)

Notowania zbóż i oleistych

Areał zasiewów pszenicy w Stanach Zjednoczonych spadł o 9,2% (licząc ok do roku), ale zostanie zrekompensowany z nawiązką przez rekordową wydajność. W USA zaczęły się już żniwa pszenicy ozimej, a ostatnie prognozy USDA zakładają rekordowe plony odmian ozimych i jarych. Mimo dużej redukcji areału zasiewów, tegoroczne zbiory pszenicy w USA powinny być najwyższe od 2013 roku i wynieść 56,5 mln ton. USDA w czerwcowej prognozie podniósł o 2,16 mln ton oczekiwaną amerykańską produkcję. Najwięcej, bo aż 68,0 mln ton pszenicy amerykanie zebrali w 2007 roku.

Zamknięcie sesji w Paryżu przypadało w czasie gdy taniały wszystkie amerykańskie kontrakty na zboża i kompleks sojowy (także kukurydza). Stąd też unijne kontrakty na pszenicę, kukurydzę i rzepak zamknęły sesję w na minusach. W drugiej połowie amerykańskich notowań doszło do silnego wybicia w górę na rynku kukurydzy, w efekcie seria najbliższa zamknęła dzień na 1,5%, zaliczając najwyższe zamknięcie od lipca 2015 roku. Jak podkreśla Andrzej Bąk z e-WGT, stan upraw amerykańskiej kukurydzy jest bardzo dobry, ale istnieje duże ryzyko wystąpienia upalnej i suchej pogody latem, związanej z La Nina (50% szans) oraz możliwa jest korekta w dół areału zasiewów, w kwartalnym raporcie USDA (30 czerwca). To wszystko sprawia, że mimo już dużej pozycji długiej netto, kapitał spekulacyjny kontynuuje kupowanie kontraktów futures na kukurydzę.

Deszcze w Australii poprawiają oczekiwania dobrych zbiorów pszenicy w sezonie 2016/17. Abares podniósł swoją prognozę o 0,9 mln ton do 25,4 mln ton (USDA:. 25,0 mln ton).

W północnej części Francji nadal utrzymuje się deszczowa pogoda, co potęguje obawy o jakość pszenicy i wielkość tegorocznych zbiorów.

Na rynkach finansowych panuje olbrzymia niepewność, wynikająca z rosnącej przewagi zwolenników opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej, widoczny jest przepływ kapitałów do bezpiecznych aktywów. Mocno na wartości traci polski złoty. Referendum brytyjskie odbędzie się za tydzień.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: