Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty na zboża i oleiste odbiły w górę (19.05.2017)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W piątek, po silnej czwartkowej przecenie, amerykańskie kontrakty na zboża i kompleks sojowy...

W piątek, po silnej czwartkowej przecenie, amerykańskie kontrakty na zboża i kompleks sojowy odbiły zdecydowanie w górę. Pszenica i kukurydza z nawiązką odrobiły czwartkową przecenę, ale cały tydzień zamknęły na tylko minimalnym plusie. Piątkowe, 0,9% odbicie notowań soi pozwoliło na zmniejszenie do 1% (w skali tygodniowej) przeceny tego kontraktu. Na rynku walutowym dolar kontynuował trend spadkowy, a kurs EUR/USD wzrósł o 1% i przekroczył poziom 1,12 usd (najwyżej od ponad roku). Stanowiło to silne wsparcie wzrostów większości towarów wycenianych w USD.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania zbóż i oleistych


Poprawa konkurencyjności w eksporcie amerykańskich towarów pozwoliła na sprzedaż dużej partii pszenicy z dostawą do Egiptu, co jest rzadkim przypadkiem. Dodatkowo uspokojenie sytuacji politycznej w Brazylii spowodowało odbicie w górę notowań krajowej waluty. Po czwartkowej 7% przecenie, w piątek kurs reala brazylijskiego zyskał wobec dolara blisko 4%. Zmniejszyła się zatem presja spadkowa wywierana na ceny amerykańskiej soi i kukurydzy. Kolejnym czynnikiem prowzrostowym dla kontraktów na oleiste i kukurydzę był 2% wzrost cen ropy naftowej i w konsekwencji powrót notowań ropy WTI powyżej poziomu 50 usd/baryłkę.

Fundusze hedgingowe były w piątek nabywcą netto w 10,5 tys. kontraktów na kukurydzę, 5 tys. na pszenicę i 4 tys. kontraktów na soję.

Notowania unijnych kontraktów

Unijne kontrakty zachowywały się w większości bardzo stabilnie w piątek. Pszenica nie zmieniła swojej wartości, kukurydza potaniała, a rzepak minimalnie podrożał na zamknięciu piątkowej sesji. Jednak w skali całego tygodnia wszystkie wymienione wyżej kontrakty straciły na wartości pod presją umacniającego się euro. Europejska waluta zyskała do dolara 2,1% w minionym tygodniu, czyniąc unijny eksport mniej opłacalnym. Tygodniowa przecena kukurydzy przewyższyła nawet wzrost wartości euro i wyniosła 3,2% (kontrakt czerwcowy), do 166,75 eur/t. Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, rzepak zamknął tydzień spadkiem 2,2%, (zrównoważył umocnienie euro) i kosztował w piątek 360,5 eur/t (seria sierpniowa). Kontrakt na pszenicę z nowych zbiorów potaniał w ciągu tygodnia o 1% do 165,75 eur/t. Warto zauważyć, że unijne kontrakty zaliczały w minionym tygodniu swoje kilkutygodniowe dołki (pszenica), kilkumiesięczne (kukurydza), a rzepak spadł w czwartek do poziomu najniższego od roku.

Notowania w Paryżu:

Dzisiaj (poniedziałek) USDA opublikuje tygodniowy raport o wysyłkach eksportowych, a po sesji raport Crop Progress.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Mniejsze zbiory zbóż na świecie
 • Mniejsze zbiory zbóż na świecie

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w 2017 r. wyniosły 2,092 mld ton, a więc to o 2,3% mniej niż w rekordowym 2016 r.
 • Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku
 • Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku

  Zmiany cen średnich krajowych większości skupowanych przez przedsiębiorstwa zbóż były nadal niewielkie i w tylko w dwóch przypadkach przekroczyły one 10 zł/t. Obydwa przypadki dotyczyły...
 • Zawirowania na rynku soi
 • Zawirowania na rynku soi

  Chiny podały informację o zamiarze nałożenia 25-proc. ceł na szereg amerykańskich produktów, w tym na soję. Gdyby zostały one wprowadzone, miałoby to bardzo duże przełożenie na światowy...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl