| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Zwyżki na początku tygodnia (7.03.2016)

Najbliższe serie unijnych kontraktów na zboża i rzepak podrożały w poniedziałek od 1% do 1,6%. Dla rzepaku była to trzecia sesja wzrostowa, licząc od wielomiesięcznego dołka z ubiegłej środy, ale pszenica jeszcze w piątek zaliczyła swoje 6-letnie minima. Notowania czerwcowej serii kukurydzy zyskały wczoraj 1,25 euro, jednak najbliższa seria, z racji wygaśnięcia terminu marcowego, wykazała wzrost o 7,5 euro do 153,25 eur/t.

Notowania zbóż i oleistych. Zwyżki na początku tygodnia (7.03.2016)

Notowania zbóż i oleistych

Jak podaje Andrzej Bąk z e-WGT, w Chicago kontrakty na zboża (zwłaszcza pszenicę) oraz na soję drożały już przez większość ubiegłego tygodnia, po tym jak kapitał spekulacyjny ustanowił rekordową pozycję krótką netto w kukurydzy i bliską rekordu w pszenicy (na 1-marca). Wzrosty na szerokim rynku surowcowym (redukowanie krótkich pozycji spekulacyjnych) zaczęły się jeszcze wcześniej. Np. ropa zyskuje systematycznie od 12 lutego, a europejski kontrakt na ropę Brent podrożał w tym czasie o  1/3 i wczoraj przekroczył psychologiczny poziom 40 USD/baryłkę. Skokowo drożejąca ropa z opóźnieniem, ale wspomaga  poprzez biopaliwa, wzrosty na rynku kukurydzy i oleistych.

Wzrostowa tendencja panująca od kilku dni na amerykańskim rynku zbóż i oleistych, może się zmienić, równie szybko jak się zaczęła. Już w środę poznamy najważniejsze prognozy dla rynków rolnych, ponieważ swój comiesięczny raport opublikuje Amerykański Departament Rolnictwa. Analitycy oczekują, że USDA potwierdzi olbrzymią nadwyżkę produkcji, po kilku rekordowych sezonach. Warto też mieć świadomość, że wybicie w górę notowań ropy nie ma podstaw fundamentalnych i powinno się skończyć wraz z redukcją części krótkich pozycji.

Ciepła pogoda w południowej części USA wspiera nadal ceny pszenicy ozimej, notowanej w Chicago. W innych rejonach USA, nadmierne deszcze opóźniają zasiewy kukurydzy.

Postępy brazylijskich zbiorów soi (zaawansowane w 41%), wywierają presję spadkową na rynek. Jednak ostatnie umocnienie brazylijskiego reala, poprawiło sprzedaż i konkurencyjność amerykańskiej soi, przekładające się w lekkie odbicie jej notowań w Chicago.


Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: