| Autor: mikolaj

Notowania zbóż. Kolejny dzień wzrostów na światowych giełdach (23.06.2015)

O ile początek wtorkowej sesji był w miarę spokojny, to w końcówce handlu na Euronext-Matif i od początku dziennej sesji w Chicago, doszło do silnego wybicia notowań na rynku pszenicy.

Notowania zbóż. Kolejny dzień wzrostów na światowych giełdach (23.06.2015)

Notowania zbóż

Ostatecznie, jak podaje Andrzej Bąk z e-WGT, we wtorek najbliższa seria pszenicy w Chicago zyskała 4%, po blisko 3% wzroście w poniedziałek. W Paryżu, unijna pszenica podrożała wczoraj o 3 euro (+1,7%), do 184,5 eur/t. Wzrost notowań pszenicy spowodowany był głównie przez zamykanie krótkich pozycji przez kapitał spekulacyjny, przed i po publikacji poniedziałkowego raportu USDA o stanie i postępie amerykańskich upraw.

Wspomniany raport pokazał minimalne pogorszenie kondycji pszenicy ozimej i co ważniejsze, olbrzymie opóźnienia amerykańskich zbiorów. Według oficjalnych danych amerykańskie zbiory pszenicy ozimej (do niedzieli) były zaawansowane w 19%, daleko w tyle za średnią 31%. Dodatkowymi czynnikami zwiększającymi zmienność notowań na amerykańskim rynku jest, przypadający na koniec tygodnia, termin wygasania opcji na lipcowe kontrakty futures i publikacja na początku przyszłego tygodnia bardzo ważnych raportów (stan zapasów i areał zasiewów). Europejskie kontrakty na pszenicę rosły w ślad za giełdą w Chicago, ale także w obawie o konsekwencje niedoboru opadów w wielu unijnych krajach oraz dzięki niższym notowaniom euro. Przeciągający się okres obfitych opadów na wielu obszarach USA, wpływa na pogorszenie kondycji także upraw kukurydzy i soi, a w przypadku soi dodatkowo uniemożliwia dokończenie zasiewów. Jednak soja, po jednodniowym wzroście, we wtorek traciła na wartości, między innymi pod presją umacniającego się dolara. Lipcowa seria na soję potaniała w Chicago o 0,2%, a śruta sojowa zamknęła dzień na 0,5% minusie. Na spadek notowań soi miały także doniesienia o zawarciu porozumienia płacowego z pracownikami w porcie Rosario (Argentyna) i oddalenia groźby strajku.

W ślad za pszenicą, rosły we wtorek także notowania kukurydzy. Najbliższa seria podrożała o 2% (+1,9% w poniedziałek) w Chicago i o niespełna 1% (+1,5 euro) do 164,25 eur/t na giełdzie Matif.


Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!