| Autor: mikolaj

Notowania zbóż. Obawy pogodowe wsparły notowania pszenicy w Chicago (20.05.2015)

Pszenica wzrosła wczoraj na CBoT o 0,6%, po ponad 2% przecenie dzień wcześniej. Pszenica jara podrożała w Minneapolis o 0,9%. Nadmierne deszcze szkodzą wielu uprawom pszenicy ozimej w USA, a lokalne kilkustopniowe mrozy są zagrożeniem dla upraw jarych (także w Kanadzie). Inwestorzy postanowili dodać do ceny pszenicy premię za ryzyko pogodowe.

Notowania zbóż. Obawy pogodowe wsparły notowania pszenicy w Chicago (20.05.2015)

Notowania pszenicy

Nieco mniejszą niż dzień wcześniej presję spadkową na amerykańskie kontrakty, wywierał w środę umacniający się dolar. Jednocześnie słabsze o 0,5% wczoraj i o 3,5% od początku tygodnia euro w stosunku do amerykańskiej waluty, zwiększyło skalę zwyżki notowań unijnej pszenicy i pomogło w kontynuacji umacniania się rzepaku na Matif. Pszenica (najbliższa seria) podrożała w środę w Paryżu o 2,25 euro, do 180,5 eur/t i osiągnęła swoje 3-tygodniowe maksimum. Rzepak z realizacją w sierpniu zyskał wczoraj 2 euro do 359,75 eur/t, zaliczył 3 sesję wzrostową z rzędu.

Notowania kukurydzy

Kukurydza taniała w środę po obu stronach Atlantyku, spadki na CBoT i Matif nie były duże i mieściły się w zakresie 0,5%-0,6%. Wczorajsze amerykańskie dane EIA były mieszane dla kukurydzy. Pokazały one wzrost tygodniowy produkcji etanolu (czynnik prowzrostowy) i jednocześnie wzrost zapasów (element prospadkowy). Zgodnie z wczorajszym raportem EIA  w ciągu minionego tygodnia na bioetanol przeznaczono 2,57 mln ton amerykańskiej kukurydzy. Pogoda w USA jest korzystna dla kukurydzy, a ponadprzeciętne tempo siewów daje szanse na wyższą od średniej wydajność. Nad rynkiem wiszą dodatkowo olbrzymie zapasy starej kukurydzy.
El Nino
W śród amerykańskich analityków pojawiają się ciekawe opinie związane z El Nino i wpływu tej anomalii na rynek kukurydzy. Okazuje się, że w sezonach silnego El Nino mocno rosło plonowanie kukurydzy w USA. I tak w 2009 roku amerykańska kukurydza plonowała o 8% powyżej średniej, a w 2004 roku wydajność kukurydzy wzrosła o 13% powyżej średniej.

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!