Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Notowania zbóż. Obawy pogodowe wsparły notowania pszenicy w Chicago (20.05.2015)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Pszenica wzrosła wczoraj na CBoT o 0,6%, po ponad 2% przecenie dzień wcześniej. Pszenica jara...

Pszenica wzrosła wczoraj na CBoT o 0,6%, po ponad 2% przecenie dzień wcześniej. Pszenica jara podrożała w Minneapolis o 0,9%. Nadmierne deszcze szkodzą wielu uprawom pszenicy ozimej w USA, a lokalne kilkustopniowe mrozy są zagrożeniem dla upraw jarych (także w Kanadzie). Inwestorzy postanowili dodać do ceny pszenicy premię za ryzyko pogodowe.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania pszenicy

Nieco mniejszą niż dzień wcześniej presję spadkową na amerykańskie kontrakty, wywierał w środę umacniający się dolar. Jednocześnie słabsze o 0,5% wczoraj i o 3,5% od początku tygodnia euro w stosunku do amerykańskiej waluty, zwiększyło skalę zwyżki notowań unijnej pszenicy i pomogło w kontynuacji umacniania się rzepaku na Matif. Pszenica (najbliższa seria) podrożała w środę w Paryżu o 2,25 euro, do 180,5 eur/t i osiągnęła swoje 3-tygodniowe maksimum. Rzepak z realizacją w sierpniu zyskał wczoraj 2 euro do 359,75 eur/t, zaliczył 3 sesję wzrostową z rzędu.

Notowania kukurydzy

Kukurydza taniała w środę po obu stronach Atlantyku, spadki na CBoT i Matif nie były duże i mieściły się w zakresie 0,5%-0,6%. Wczorajsze amerykańskie dane EIA były mieszane dla kukurydzy. Pokazały one wzrost tygodniowy produkcji etanolu (czynnik prowzrostowy) i jednocześnie wzrost zapasów (element prospadkowy). Zgodnie z wczorajszym raportem EIA  w ciągu minionego tygodnia na bioetanol przeznaczono 2,57 mln ton amerykańskiej kukurydzy. Pogoda w USA jest korzystna dla kukurydzy, a ponadprzeciętne tempo siewów daje szanse na wyższą od średniej wydajność. Nad rynkiem wiszą dodatkowo olbrzymie zapasy starej kukurydzy.
El Nino
W śród amerykańskich analityków pojawiają się ciekawe opinie związane z El Nino i wpływu tej anomalii na rynek kukurydzy. Okazuje się, że w sezonach silnego El Nino mocno rosło plonowanie kukurydzy w USA. I tak w 2009 roku amerykańska kukurydza plonowała o 8% powyżej średniej, a w 2004 roku wydajność kukurydzy wzrosła o 13% powyżej średniej.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl