| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty na pszenicę tracą po zdarzeniach w Egipcie (1.02.2016)

Powrót obaw o stan chińskiej gospodarki i taniejąca ropa, zepsuły nastroje wśród giełdowych inwestorów na początku tygodnia. Dodatkowo, presję spadkową na unijną pszenicę wywiera niepewność co do wymagań jakościowych obowiązujących w dostawach do Egiptu. Wczoraj Egipt odrzucił ładunek 63 tys. ton francuskiej pszenicy z powodu śladowej ilości sporyszu.

Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty na pszenicę tracą po zdarzeniach w Egipcie (1.02.2016)

GASC, organ państwowy zajmujący się importem zezwala na zawartość sporyszu do 0,05%, ale Ministerstwo Rolnictwa Egiptu wprowadziło zasadę „zero tolerancji na sporysz”, próbując w ten sposób chronić i wspierać opłacalność krajowej produkcji. Przy takiej polityce importowej Egiptu, dużo trudniej będzie sprzedać unijne nadwyżki pszenicy do tego kraju. Także Iran ogłosił, że nie będzie prowadził państwowych zakupów pszenicy, ponieważ zbiory w tym krajowe były wystarczające do pokrycia potrzeb.

Notowania na Matif

Jak informuje Andrzej Bąk z e-WGT, w Paryżu, przeceny kontraktów na zboża były wczoraj dużo większe niż na giełdzie w Chicago i to w sytuacji mocniejszego euro. Najbliższe serie unijnej pszenicy i kukurydzy potaniały o 2-2,75 euro (1,3-1,7%) do odpowiednio 153 eur/t-kukurydza i 161 eur/t-pszenica.

Unijny rzepak podrożał w poniedziałek lekko (mimo głębokiej przeceny na rynku ropy), korzystając z wyższych notowań oleju palmowego. Z końcem stycznia zakończył się obrót serią na luty, od teraz najbliższym terminem realizacji kontraktu jest maj 2016.

Notowania na CBoT

W Chicago wczorajsza sesja przebiegała spokojnie, osłabienie dolara nie pomogło w kontynuacji wzrostów amerykańskich kontraktów na pszenicę i kompleks sojowy. Najbliższe serie pszenicy, kukurydzy i soi zamknęły dzień na lekkich minusach, rzędu 0,2-0,8%. Wydaje się, że mocno „wyprzedany” rynek zbóż osiągnął w Chicago stan w którym możliwy jest powrót do otwierania nowych krótkich pozycji. Dane amerykańskiego regulatora ryku futures (CFTC), pokazały, że kapitał spekulacyjny zredukował swoje krótkie pozycje w zbożach o 100 tys. kontraktów w tygodniu kończącym się w miniony wtorek. Wczoraj, fundusze hedgingowe sprzedały netto, po ok. 1tys. kontraktów na kukurydzę i soję i 2 tys. na pszenicę.

W USA wczoraj opublikowane zostały dane za grudzień, na temat przerobu kukurydzy na bioetanol. Raport pokazał, że 11,29 mln ton (444.5 mln buszli) ziarna zostało wykorzystane do produkcji etanolu w grudniu 2015. Oznacza to wzrost o 2,2% w stosunku do listopada, ale spadek o 2,5% w porównaniu do grudnia 2014 roku.


Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: